Na samitu Alijanse, juče u Madridu, protekao je prema predviđenom protokolu. Glavne teme su bile rat u Ukrajini i ambiciozni istupi Kine, a govorilo se i o tome kako da se poveća prisustvo i uticaj na Balkan.
Nakon što je počeo samit NATO Alijanse, poruke koje je javnost mogla čuti od lidera država članica jesu te da se očekuje povećanje broja vojnika na istočnoj granici saveza, kao i više pomoći Ukrajini.
Lideri Azije i Okeanije su takođe pozvani da tokom nastavka samita govore o svojim zabrinutostima zbog kineskog uticaja.
Ekstremno je važno da smo spremni pružiti podršku Ukrajini koja se sada suočava sa brutalnošću koju u Evropi nismo videli od Drugog svetskog rata – kazao je generalni sekretar NATO-a Jens Stoltenberg.
Od država članica očekuje da prave zalihe oružja i opreme u istočnoj Evropi i u državama Baltika, kao i da se značajno poveća broj vojnika koji su smešteni u toj regiji.
Takođe će se raditi na povećanju podrške Ukrajini kako bi oružane snage te države unapredile svoj vojni sistem koji se trenutno najviše oslanja na opremu iz sovjetske ere.
Američki savetnik za nacionalnu sigurnost Džejk Salivan, na samitu Alijanse rekao je da njegova država namerava raditi na raspoređivanju više morske, vazdušne i kopnene vojne pomoći u narednome periodu.
Snage će biti fokusirane na Baltik, Balkan i istočni blok NATO-a koji se graniči sa Rusijom – rekao je Salivan.
NATO Alijansa takođe pokušava pronaći način da pomogne Ukrajini bez da se direktno suoči sa Rusijom, što je jedan od razloga zbog kojega Ukrajina još uvek nije deo saveza iako je na putu za članstvo od 2008. godine.
Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je priznao je da je članstvo njegove države u NATO-u u bliskoj budućnosti manje verovatno, te da se politički opredelio za članstvo u Evropskoj uniji.
Pratite nas na društvenim mrežama Fejsbuk i Telegram