Nemačka se plaši upada bespilotnih letelica

Bundesver želi da kupi više sistema protiv bespilotnih letelica kako bi sprečio upade, piše list Tagesspiegel.

Nemačka vojska planira da nabavi još opreme protiv bespilotnih letelica kako bi zaštitila svoje baze od upada neidentifikovanih bespilotnih letelica za nadgledanje, rekli su bezbednosni izvori listu Tagesspiegel.

Bundesver je odlučio da pojača svoje sposobnosti na terenu zbog sve češćeg uočavanja „sumnjivih“ dronova nad vojnim objektima u zemlji poslednjih meseci, navodi se u članku.

Pogođene lokacije uključuju poligone na kojima se ukrajinske trupe obučavaju za upravljanje nemačkim tenkovima i oklopnim transporterima koje je Berlin dostavio Kijevu, objavio je list u subotu. Poreklo letelica je nepoznato, dodaje se.

Nije otkrivena vrsta ili količina sistema protiv bespilotnih letelica koje će nemačka vojska nabaviti.

Bundesver trenutno koristi ometače HP-47, koji mu omogućavaju da preuzme kontrolu nad dolazećim UAV-om, primoravajući ga da sleti, sruši se ili odleti nazad do operatera da otkrije njihovu lokaciju.

Vojska je navodno počela da se bavi tim sistemima prošlog leta nakon što su primećeni prvi dronovi kako lete iznad baza. Ovaj proces će sada biti „intenziviran“, prema izvorima.

Nemačka vojska poseduje oko 1.500 nekretnina širom zemlje, uključujući kasarne, poligone za obuku i administrativne zgrade. Prema nemačkim propisima o vazduhoplovstvu, zabranjeno je letenje dronovima iznad njih.

Pročitajte još:

Nemačka, koja je potrošila 2 milijarde evra (2,2 milijarde dolara) na vojnu pomoć Ukrajini 2022. godine, očekuje da će ove godine izdvojiti još 2,2 milijarde evra (2,4 milijarde dolara) u tu svrhu, navodi Bundesver.

Tokom proteklih nekoliko meseci, Berlin je obećao da će Kijevu isporučiti 18 glavnih borbenih tenkova Leopard-2 i 40 borbenih vozila pešadije Marder. Ukrajinske vlasti tvrde da će hardver biti korišćen u velikoj kontraofanzivi protiv ruskih snaga negde na proleće.

Prva grupa ukrajinskih trupa završila je obuku za upravljanje Leopard-2 sredinom marta u državi Donja Saksonija. Na ovoj lokaciji primećeno je više dronova, navodi Tagesspiegel.

Moskva je dugo osuđivala isporuke oružja i municije Ukrajini od strane SAD, Velike Britanije, Nemačke i drugih zemalja EU, tvrdeći da one služe samo za eskalaciju i produženje borbi, dok ne uspevaju da promene njihov krajnji ishod.

Bivši ruski predsednik Dmitrij Medvedev, koji trenutno obavlja funkciju zamenika predsednika Saveta bezbednosti, ranije je doveo u sumnju sposobnost Ukrajine da izvede predloženu kontraofanzivu, rekavši da su tvrdnje zvaničnika u Kijevu samo „propaganda“.

Pratite Portal Dnevni Puls na TelegramuFejsbuku, Tviteru, Gab-u i Viberu!

Dnevni Puls/RT