nemaju-pametnija-posla-vladajuca-koalicija-nemacke-raspravlja

Vladajuća koalicija Nemačke raspravlja oko toga da li preostala ograničenja koja su uvedena zbog borbe protiv kovida treba da budu ukinuta nakon što je jedan od vrhunskih virusologa u zemlji rekao da je pandemija gotova.

Nemačka je ukinula većinu ograničenja nametnutih na vrhuncu pandemije, ali, za razliku od drugih evropskih zemalja, i dalje zahteva nošenje maski u vozovima i autobusima na međugradskim i međudržavnim linijama.

Maske su takođe obavezne u lekarskim ordinacijama, dok su maske i negativni testovi i dalje potrebni za ulazak u bolnice i domove za stare.

Pravila za lokalni prevoz su i dalje na snazi u 16 nemačkih okruga, a neki su odustale od obaveza koje se odnose na maske.

Neki regioni su takođe ukinuli pravila koja zahtevaju da se zaraženi ljudi izoluju kod kuće.

Komentari Kristijana Drostena, profesora virusologije u berlinskoj bolnici Čariti, u izdanju dnevnika Tagesspiegel od utorka izazvali su ponovnu raspravu o tome da li su preostala pravila opravdana.

Ove zime doživljavamo prvi endemski talas SARS-COV 2; Moja procena je da je ovim pandemija završena – rekao je on.

On je dodao da bi jedina rezerva u vezi sa tim bila velika nova mutacija, „ali ni ja to više ne očekujem u ovom trenutku“.

Ministar pravde Nemačke Marko Bušman rekao je da je Drosten bio jedan od najopreznijih naučnika tokom pandemije i da bi „kao političku posledicu trebalo da okončamo poslednje mere zaštite od korone“. On je na Tviteru rekao da zakon dozvoljava da se savezna ograničenja povuku pre njihovog zakazanog završetka 7. aprila ako situacija bude bolja nego što se očekivalo na jesen — „i to je sada slučaj“.

Bušmanova partija „Slobodne demokrate“, najmanja od tri stranke u koaliciji kancelara Olafa Šolca, dugo su vršile pritisak na što manje ograničenja.

Došlo je do odbijanja od druge dve, vladajuće stranke levog centra. Ministar zdravlja Karl Lauterbah rekao je nemačkoj novinskoj agenciji dpa da bi „trenutni prekid svih mera bio nepromišljen“ i da Drosten nije pozivao na to.

Lauterbah je rekao da najugroženijim, na primer u staračkim domovima, i dalje treba zaštita, i ukazao na pritisak sa kojim se zdravstveni sistem trenutno suočava zbog raznih infekcija.

„Bolnice su pune, osoblje preopterećeno, mortaliteta je visok, a zima još nije gotova“, rekao je on.

Pratite Portal Dnevni Puls na TelegramuFejsbuku, Tviteru i Gab-u!

Dnevni Puls/Mediji