Nensi Pelosi će otputovati u Aziju sa mogućim zaustavljanjem na Tajvanu, uprkos upozorenjima Kine
Mornarica pomera udarnu grupu nosača aviona prema Južnom kineskom moru dok gospođa Pelosi posećuje glavne saveznike SAD
Predsednica Predstavničkog doma Nensi Pelosi planira da poseti glavne saveznike SAD u Aziji, rekli su ljudi upoznati sa planovima, sa aranžmanima za moguće zaustavljanje na Tajvanu, što je dovelo do upozorenja Kine.
Putovanje gospođe Pelosi i nekoliko drugih članova Kongresa, koje bi trebalo da počne ovog vikenda, uključuje planirana zaustavljanja u Singapuru, Maleziji, Južnoj Koreji i Japanu, kažu ljudi. U toku su logističke pripreme za zaustavljanje na Tajvanu u slučaju da se konačno donese odluka o odlasku tamo, rekao je jedan od ljudi.
Pošto je Kina više puta upozoravala na posledice ako gospođa Pelosi ode na Tajvan, mornarica je ove nedelje pomerila nosač aviona USS Ronald Regan i njegovu udarnu grupu iz luke u Singapuru u zapadni Pacifik prema Južnom kineskom moru. Dok je Pentagon rekao da je taj potez dugo planiran, ministarstvo odbrane ponekad premešta vojnu imovinu bliže oblastima koje posećuju visoki politički lideri i zvaničnici kao mera predostrožnosti.
Gospođa Pelosi je odbila da potvrdi svoje planove za putovanje na konferenciji za novinare, pozivajući se na bezbednost. Ona je rekla da Kongres mora biti deo naglaska Bajdenove administracije na azijsko-pacifički region. „Svodi se na tri stvari: bezbednost, ekonomija i upravljanje, a ovo će biti deo toga“, rekla je ona na pitanje o važnosti putovanja.
Ako bi se poseta dogodila, gospođa Pelosi bi bila najviši američki političar koji je posetio Tajvan u poslednjih 25 godina i za nju bi to značilo decenije suprotstavljanja Kini, posebno po pitanju ljudskih prava. Peking, međutim, vidi posetu tako visokog političkog lidera kao znak sve veće diplomatske i vojne podrške SAD Tajvanu i odustajanje od prethodnih obaveza da se te veze ograniče sa demokratski izabranom vladom.
Potencijalno zaustavljanje Pelosi na Tajvanu uznemirilo je Bajdenovu administraciju i izvuklo oštre, iako neprecizirane, pretnje posledicama iz Pekinga. Na njihovom više od dvočasovnom telefonskom sastanku u četvrtak, kineski lider Si Đinping rekao je predsedniku Bajdenu da će „oni koji se igraju vatrom poginuti od nje“ – fraza koju je zvaničnik administracije rekao da je kineski lider ranije koristio u vezi sa Tajvanom. Gospodin Bajden je rekao kineskom lideru da se američka politika prema Tajvanu nije promenila, ali da se Vašington protivi bilo kakvoj jednostranoj promeni trenutne situacije.
Peking tvrdi da je Tajvan kineska teritorija i obećao je da će upotrebiti silu da zauzme ostrvo kojim se upravlja demokratski, koje je dugogodišnji američki partner. Kineski političari u Kongresu i establišmentu nacionalne bezbednosti pozvali su gospođu Pelosi da ode.
Lider manjine u Senatu Mič Mekonel (R., Ki.) rekao je u utorak da „ako ona sada ne ode, donela je Kini svojevrsnu pobedu“. Lider manjine u Predstavničkom domu Kevin Makarti (R., Kalifornija) se složio i dodao da želi da predvodi kongresnu delegaciju tamo ako bude izabran za predsednika Predstavničkog doma.
Mnoge njene kolege očekuju da će gospođa Nensi Pelosi, najviši demokrata u Predstavničkom domu, napustiti svoju lidersku poziciju nakon međuizbora, na kojima se predviđa da će demokrate izgubiti većinu. S obzirom na to, 82-godišnjakinja je u fazi definisanja nasleđa svoje tri decenije duge kongresne karijere.
Kao mlada članica Kongresa tokom posete Pekingu 1991. godine, ona je na Trgu Tjenanmen razvila transparent na kome je pisalo „onima koji su umrli za demokratiju u Kini“ — odajući počast onima koji su poginuli kada je kineska vojska ugušila nedelje prodemokratske političke demonstracije 1989. godine.
Gospodin Bajden nije javno rekao da li gospođa Pelosi treba da otputuje na Tajvan, iako je rekao da američka vojska „misli da to trenutno nije dobra ideja“. Predsedavajući Zajedničkog načelnika štabova i vrhovni komandant Indo-pacifičke komande upoznao je gospođu Pelosi sa bezbednosnom situacijom.
Planirano putovanje gospođe Nensi Pelosi u Singapur, Maleziju, Južnu Koreju i Japan, kao i na Tajvan, vodi je na prvu liniju borbe u SAD i Kini za globalni primat. Bajdenova administracija je dala prioritet jačanju veza sa saveznicima i partnerima kako bi se suprotstavila rastućoj strateškoj moći Kine i njenoj sve većoj spremnosti da napreže svoje vojne snage kako bi pokušao da prinudi susedne države. Lideri Pentagona kritikovali su porast u onome što vide kao agresivnu aktivnost kineske vojske, slanje aviona i brodova da izazovu i presreću američke avione i brodove i one savezničkih snaga.
Kineska vojska je odgovorila na nedavne posete SAD na visokom nivou Tajvanu slanjem aviona i plovila u područje oko ostrva. Ako gospođa Pelosi ode, kineska vojska će verovatno pokazati silu i možda pokušati da ometa putanju vojnog aviona kojim se očekuje da putuje, smatraju neki regionalni stručnjaci i kineski komentatori.
Bliže američke veze i prodaja oružja omogućavaju Tajvanu da se odupre apelima i pritiscima Pekinga na političku uniju, prema kineskim zvaničnicima. Podela između Kine i Tajvana je nasleđe kineskog građanskog rata, a gospodin Si, više od nedavnih lidera Komunističke partije, učinio je apsorpciju Tajvana eksplicitnijim ciljem i obeležjem kineskog uspona.
Si je usred obezbeđivanja trećeg mandata lidera Komunističke partije koji krši norme na ključnom političkom skupu ove jeseni. S obzirom na intenzivnu politiku koja je u toku u stranci, stručnjaci za kineska pitanja kažu da g. Si ne može izgledati kao da je slab na Tajvanu i da popusti pred SAD, podižući na taj način ulog za posetu Pelosi.
„Kineska strana je više puta jasno stavljala do znanja američkoj strani našu ozbiljnu zabrinutost zbog potencijalne posete predsednice Pelosi Tajvanu i naše čvrsto protivljenje toj poseti“, rekao je portparol kineskog ministarstva spoljnih poslova Džao Liđijan u petak u poslednjem upozorenju iz Pekinga. „Ako američka strana ospori kinesku crvenu liniju, suočiće se sa odlučnim kontramerama. SAD moraju da snose sve posledice koje iz toga proizilaze.”