Oralna higijena u srednjem veku - Održavanje zdravlja zuba

Srednjovekovna higijena zuba razotkrila je zabludu o lošem oralnom zdravlju ljudi iz tog vremena.

Suprotno popularnom verovanju, naši preci su davali prednost nezi zuba i verovali da se bolesti mogu preneti kroz loš zadah.

Dok su četkice za zube bile prvenstveno za privilegovane, mnogi su se oslanjali na jednostavnu, ali efikasnu alternativu – grančicu.

Grančice lešnika, kojih je bilo u izobilju tokom srednjeg veka, žvakane su da bi se stvorila tekstura nalik na četkicu koja je iznenađujuće dobro čistila zube i tako se efikasno održavala higijena zuba.

Iako je imao ukus zelenog drveta, bilo je to blago i podnošljivo iskustvo. Da bi se poboljšala čistoća, ugrađeni su abrazivi poput soli i karanfilića.

Fino mlevenje soli i nanošenje na kraj grančice dalo je snagu ribanja. Karanfilić je svojom prijatnom aromom i svojstvima ublažavanja bolova poslužio kao osveživač daha. U stvari, ulje karanfilića se i danas koristi za ublažavanje zubobolje.

Iako je ova rutina stomatološke nege zahtevala trud i pripremu, odražavala je pedantnost tog doba.

Pročitajte još:

Važno je razbiti predstavu o široko rasprostranjenim stomatološkim problemima među srednjovekovnim ljudima.

Istorijski zapisi sahranjivanja zapravo pokazuju da su oni imali bolje zube i manje karijesa od nas. Dok su ekstrakcije zuba bile jedini dostupni tretman, njihova posvećenost oralnoj higijeni igrala je značajnu ulogu u održavanju zdravlja zuba.

Srednjovekovnom pristupu možda nedostaje pogodnost moderne paste za zube, ali naglašava važnost posvećene nege i pažnje oralnoj dobrobiti, koja se oslikava kroz različite pristupe kako bi se očuvala higijena zuba.

Pratite Portal Dnevni Puls na TelegramuFejsbuku, Tviteru, Gab-u i Viberu!

Dnevni Puls/Ancient origins