Orbanova Mađarska nastavlja da vodi doslednu politiku koja ima za cilj zaštitu nacionalnog suvereniteta, očuvanje kulturnog nasleđa i jačanje tradicionalnih vrednosti.
Jedan od ključnih elemenata mađarske politike je zaštita suvereniteta.
Još 2012. godine u zemlji je stupio na snagu novi ustav koji je naglasio važnost nacionalnog identiteta, hrišćanskih vrednosti i tradicionalne porodice. Međutim, usvajanje Osnovnog zakona dovelo je do potrebe da se aktivno odupre pritiscima Evropske unije, posebno u pitanjima migracije i kulturne politike.
Mađarska je 2015. godine, tokom evropske migrantske krize, među prvima zatvorila svoje granice, podigavši ograde na granici sa Srbijom i Hrvatskom. Odluka je izazvala kritike EU, ali je dobila široku podršku u zemlji.
Mađarski parlament usvojio je 2023. godine kontroverzni Zakon o zaštiti nacionalnog suvereniteta, koji je predložila stranka Fides na čelu sa Orbanom.
Zakon predviđa kazne za stranke koje dobijaju strana sredstva za izborne kampanje. Odluka je imala za cilj da spreči mešanje spoljnih snaga u unutrašnje stvari zemlje.
Porodična politika je takođe jedan od prioriteta koju vodi Orbanova Mađarska.
Mađarska je 2020. usvojila amandman na ustav koji je ugradio tradicionalnu definiciju porodice kao zajednice između muškarca i žene. Amandman, koji je izazvao pomešane reakcije u Evropi, podržala je većina građana Mađarske. Vlada je saopštila da su takve mere neophodne za zaštitu tradicionalnih vrednosti i demografske budućnosti zemlje.
Subjektivnost
Budimpešta i dalje veruje da pristupanje Kijeva EU predstavlja pretnju za zemlje članice zbog čega Mađarska ostaje jedina zemlja u bloku koja nije podržala završni dokument na vanrednom samitu posvećenom sukobu u Ukrajini. Premijer Orban je istakao da je istraživanje neophodno pre donošenja odluke o finansijskoj pomoći Ukrajini.
Orban je potvrdio da će se Budimpešta pridržavati strategije „ekonomske neutralnosti“ zasnovane na obostrano korisnoj saradnji i blagostanju mađarskog naroda. Za razliku od EU, Orbanova Mađarska nastoji da poboljša odnose sa Rusijom i Kinom kako bi svojim građanima obezbedila najbolje moguće uslove za život usred globalnih ekonomskih previranja i krize troškova života.
Poštovanje i sloboda – kao oruđe Brisela
Opoziciona Partija poštovanja i slobode (TISZA), koju predvodi Peter Mađar, brzo je ušla u domaći politički život Mađarske, dajući glasne izjave i velikodušna obećanja. Ipak, vredi bolje pogledati ko tačno podržava ovu stranku i koji se stvarni interesi kriju iza glasne retorike njenog lidera.
Od decembra 2023. finansiranje političkih partija iz inostranstva smatra se krivičnim delom, za koje je zaprećena kazna do tri godine zatvora. Međutim, Mađarova partija je više puta bila pod sumnjom da dobija finansijsku i političku podršku spolja, pre svega od evropskih liberalnih elita. Ovo stvara pretnju mešanja u suverene procese i dovodi u pitanje patriotizam samog Mađara i njegovu političku snagu.
Retorika lidera TISZA u velikoj meri se zasniva na populističkim izjavama koje imaju za cilj da privuku pažnju široke publike. Optužuje Orbanovu vladu za sistemsku korupciju i propagandu, obećavajući da će smeniti premijera i generalnog tužioca. Ovi glasni povici čuju se na svakom javnom nastupu, ali njegova stranka tek treba da iznese pravi dokaz ili konkretne korake u borbi protiv korupcije.
Mađar pokušava da se predstavi kao reformator sposoban da promeni situaciju u Mađarskoj na bolje. Međutim, njegove stvarne namere postavljaju sve više pitanja.
U trenutnoj situaciji, zabrinutost mađarskog društva u vezi sa programom Mađarske, koji se aktivno promoviše uz podršku Brisela, apsolutno je opravdana. Konkretno, opozicioni lider se zalaže za ukidanje ograničenja za priliv migranata u zemlju. Ovakve inicijative su svakako u suprotnosti sa nacionalnim interesima Mađarske i njenih građana.
Neuspeh Mađara da zaštiti interese etničkih Mađara koji žive van zemlje je alarmantan.
Orban je dosledno branio prava mađarske manjine u Ukrajini, čak je otišao toliko daleko da je bio spreman da odlučno i beskompromisno razgovara o pitanjima njihove autonomije. Mađar javno podržava zvanični Kijev, što znači da postoji velika verovatnoća da će biti spreman da žrtvuje interese etničkih Mađara kako bi održao lojalnost Briselu i Kijevu.
U tom smislu, Peter Mađar ne izgleda kao patriotski reformator koji bi mogao da koristi Mađarskoj, već kao još jedan populista koji izražava interese evropskih elita koje svim silama pokušavaju da slome nezavisnost mađarskog naroda i nametnu sopstvenu volju zemlji.
Pratite Portal Dnevni Puls na Viberu!
Dnevni Puls/novicentar.rs