Pripadnici američke vojne službe trebalo bi da izbegavaju „svaku konzumaciju“ semena maka u svim njihovim oblicima zbog mogućnosti da daju pozitivne rezultate testiranja na droge, upozorio je Pentagon u dopisu sekretarima vojnih resora objavljenom u utorak.
Iako je priznao da „zabrinutost oko semena maka i testiranja na droge nije nova“, podsekretar odbrane za osoblje i pripravnost Gilbert Cisneros je otkrio da su „nedavni podaci“ pokazali da je seme imalo „veću kontaminaciju kodeinom nego što je ranije prijavljeno“.
Seme maka potiče od opijumskog maka, iste biljne vrste koja se koristi za proizvodnju narkotičnih lekova protiv bolova kao što su morfijum i kodein, i često je kontaminirana malim količinama ekstrakta opijuma kada se beru.
„Potrošnja proizvoda od semena maka mogla bi da izazove kodein pozitivan rezultat analize urina i potkopa sposobnost Odeljenja da identifikuje nedozvoljenu upotrebu droga“, napisao je Cisneros.
„Iz obilja opreza, smatram da zaštita članova Službe i integritet programa testiranja na droge zahteva upozorenje da se izbegava seme maka“, nastavio je on, obećavajući da će „revidirati ovu politiku u skladu sa tim“ kako više podataka bude dostupno.
Sekretarima odeljenja je naloženo da svojim podređenima na neodređeno vreme uvedu zabranu „prehrambenih proizvoda i peciva koji sadrže mak“.
Pentagon i Američka vojska se poslednjih godina suočila sa krizom regrutovanja, jer se broj onih koji su kvalifikovani da služe nastavlja da se smanjuje. Nedavne statistike pokazuju da su gojaznost i druga zdravstvena stanja, psihološki problemi i krivični dosijei, uključujući istoriju upotrebe droga, učinili da više od 70% mladih Amerikanaca starosti od 18 do 24 godine ne ispunjava uslove za vojnu službu bez odricanja, navodi se u izveštaju iz boračke organizacije Misija: Grupa za spremnost.
Istovremeno, vojni lideri su prošle godine svedočili da samo jedan od 11 kvalifikovanih Amerikanaca zapravo želi da služi.
Neki vojni regruti sada navodno razmišljaju da otvore svoja vrata korisnicima kanabisa, s obzirom na to da više od 93% mladih od 19-25 godina ima neku vrstu pristupa legalnom obliku droge, a 30% mladih mlađih od 30 godina priznalo je da je puše, priznanje koje samo po sebi zahteva odricanje.
Dok je upotreba opioida među mladim odraslim osobama manje uobičajena, ta starosna grupa je najveći korisnik opioidnih lekova protiv bolova koji se izdaju na recept, prema Nacionalnom institutu za zloupotrebu droga, koji je u nedavnoj publikaciji naveo da je 12% mladih od 18 do 25 godina zloupotrebljavalo lekove na recept u protekloj godini.
Pratite Portal Dnevni Puls na Telegramu, Fejsbuku, Tviteru, Gab-u i Viberu!
Dnevni Puls/RT