Pentagon je izneo sumnju u pogledu mogućnosti da Ukrajina ponovo zauzme Krim.
Planovi Ukrajine da oduzme Krim od Rusije verovatno neće uspeti u bliskoj budućnosti, rečeno je poslanicima u Komitetu za oružane snage Predstavničkog doma američkog Kongresa na poverljivom sastanku sa Ministarstvom odbrane, prenosi Politiko.
Agencija prenosi da je razgovarala sa četiri osobe koje su otkrile detalje sastanka, ali su želele da ostanu anonimne. Iako izvori nisu objasnili šta je navelo zvaničnike odbrane na njihovu procenu, oni su naveli da je glavna tvrdnja da Ukrajina nema sposobnost da istera ruske snage sa poluostrva. Niti očekuju da će se ta situacija uskoro promeniti. Ako Kijev pokuša takvu operaciju, njen uspeh se ne može garantovati, primetio je jedan od izvora.
Portparol Pentagona Sabrina Sing odbila je da komentariše tajni brifing i da razgovara o „hipotetikama ili spekulacijama o potencijalnim budućim operacijama“. Međutim, Sing je tvrdila da „sposobnost Ukrajine da se bori i povrati suverenu teritoriju… govori sama za sebe“.
Izveštaj Politika dolazi nekoliko nedelja nakon što je sličnu procenu izneo predsedavajući Zajedničkog štaba američkih generalštabova general Mark Mili. „I dalje smatram da bi za ovu godinu bilo veoma, veoma teško vojno izbaciti ruske snage iz svakog pedlja ruske okupirane Ukrajine“, rekao je Mili, misleći na četiri bivša ukrajinska regiona koji su glasali za pridruživanje Rusiji prošle godine. kao i Krim, koji se nakon referenduma ponovo pridružio Rusiji 2014. godine.
Mili je, međutim, primetio da ne veruje da regioni na kraju ne mogu biti zarobljeni od strane Ukrajine, ali je naglasio da bi to bilo „veoma, veoma teško“.
Ukrajinski zvaničnici, uključujući predsednika Vladimira Zelenskog, više puta su insistirali da je vraćanje svih bivših teritorija Kijeva glavni prioritet vlade, među kojima je i Krim. Oni su tvrdili da će se bilo kakvi pregovori sa Moskvom o okončanju neprijateljstava održati tek nakon što se ruske trupe potpuno povuku iz tih zemalja.
Postoji velika verovatnoća i da Pentagon kao saveznik Zelenskog ne veruju da će Krim ponovo biti deo Ukrajini ili je ta verovatnoća veoma mala.
U tom cilju, Kijev je pojačao svoje zahteve za naprednijim i dalekometnijim naoružanjem sa Zapada. To uključuje raketnu artiljeriju i navođenu municiju koju ispaljuju borbeni avioni i bespilotne letelice, kako bi se gađali ruski ciljevi daleko iza linija fronta.
Kremlj je u međuvremenu upozorio da će sve pretnje ruskim teritorijama, uključujući Krim i četiri novoinkorporirana regiona, dovesti do upotrebe „jačeg oružja“ od strane ruskih oružanih snaga.
Predsednik ruske Državne dume Vjačeslav Volodin upozorio je na moguću „globalnu tragediju“ ako zapadne zemlje nastave da obezbeđuju oružje koje bi Kijev mogao da upotrebi za napad na civilne ciljeve i pokušaj da zauzme ruske teritorije.
Pratite Portal Dnevni Puls na Telegramu, Fejsbuku, Tviteru, Gab-u i Viberu!
Dnevni Puls/Agencije