peru-zbog-protesta-proglaseno-vanredno-stanje

Peruanska vlada uvela je vanredno stanje u brojnim provincijama u pokušaju da se izbori sa antivladinim protestima. Južnoameričku zemlju zahvatili su nemiri od početka decembra 2022. godine, kada je predsednik Pedro Kastiljo smenjen sa funkcije i uhapšen zbog optužbi za korupciju.

Pristalice bivšeg predsednika, koje tvrde da je svrgavanje bio zapravo državni udar, od tada izlaze na ulice i sukobljavaju se sa snagama bezbednosti. Kastiljo je negirao bilo kakvu nepravdu, insistirajući na tome da su njegovu smenu orkestrirali njegovi politički protivnici.

Dekret o uvođenju vanrednog stanja objavljen je u službenim dnevnim novinama Perua, Diario Oficial El Peruano, kasno u nedelju.

Ova odluka je stupila na snagu 15. januara i trajaće trideset dana.

Pokriva tri regiona, tri pokrajine i jedan okrug, uglavnom na jugu zemlje. Glavni grad Lima i okolna područja su među njima. U meru je uključeno i pet velikih autoputeva.

Tamo gde je na snazi vanredno stanje, nacionalna policija Perua je zadužena za održavanje reda uz podršku vojske.

Lokalnom stanovništvu je zabranjeno okupljanje u grupama, dok snage bezbednosti mogu da ih privedu ako smatraju da je potrebno, a mogu i da uđu i pretresu domove.

Štaviše, policijski čas je uveden od 20:00 do 4:00 ujutru deset dana u južnom departmanu Puno.

Mere su uvedene nakon što je u nasilnim sukobima u regionu poginulo 18 ljudi.

Određeni izuzeci su predviđeni za kupovinu hrane ili traženje medicinske pomoći, a radnicima u nizu kritičnih profesija takođe je dozvoljeno slobodno kretanje.

Predsednica Dina Boluarte se u petak izvinila naciji za nasilje koje je do sada odnelo 47 života.

Ona je, međutim, insistirala da neće podneti ostavku i tvrdi da su „strani provokatori i infiltratori” možda imali ulogu u smrtonosnim nemirima.

Pratite Portal Dnevni Puls na TelegramuFejsbuku, Tviteru, Gab-u i Viberu!

Dnevni Puls/Mediji