Pikaso na udaru žena - On je tiranin i ženomrzac

I nakon 50 godina od smrti, slavni umetnik Pablo Pikaso još uvek privlači veliku pažnju koja ne jenjava. Međutim, nakon pojave pokreta #MeToo neki se pitaju možemo li i dalje ovog otvoreno mačo i seksistički nastrojenog umetnika da slavimo kao nekad.

Pikasova keramika, Pikasove skulpture, Pikaso i feminizam, Pikasova upotreba bele, slavne Pikasove fotografije… Beskonačan je niz izložbi kojima se obeležava pola veka njegove smrti 8. aprila 1973. godine.

„Progutamo sva Pikasova dela, a još uvek smo nezasiti“, izjavio je unuk Olivier Vidmajer-Pikaso za AFP dodajući da je fasciniran brojem kustosa i istoričara umetnosti koji nastavljaju da pronalaze nove načine da bi ga istražili.

Pokret MeToo malo je uzdrmao uzvišeno postolje Pikasove reputacije jer su optužbe po kojima je bio nasilan ženomrzac izazvale preispitivanje njegove veličine i značaja za svet umetnosti.

„Moramo prestati da govorimo o ženama u njegovom životu kao ‘muzama’. Neke od njih su počinile samoubistvo jer su poludele“, rekla je Emili Buvard, bivša kustoskinja muzeja Pabla Pikasa u Parizu.

Izuzetak je bila Fransoa Gilot, jedina ljubavnica koja je ostavila Pikasa. Ona ga je opisala kao „praznovernog, egoističnog tiranina“ i nadživela ga 50 godina.

Šteta nanesena njegovom ugledu ipak je ograničena.

Pikaso je i dalje redovno na vrhu liste umetnika sa najvećom zaradom na aukcijama: prema podacima Artpricea, njegove su slike samo prošle godine zaradile 494 miliona dolara.

Pročitajte još:

U svemu tome treba naći ravnotežu, kazala je Buvard.

„Pikaso je prisvajao stvari, pa i ljude“, rekla je. Njegovi su radovi neretko govorili o nasilju i seksualnosti – i to često brutalno i hrabro iskreno – ali te je osećaje usmeravao i na žene u svom životu.

Pratite Portal Dnevni Puls na TelegramuFejsbuku, Tviteru, Gab-u i Viberu!

Dnevni Puls/B92