Procureli podaci iz Pentagona sugerišu da su ruski hakeri napali kanadski gasovod

Hakerska grupa povezana sa ruskom vladom navodno je tvrdila da je probila mrežu kanadskog gasovoda, navodi se u nedavnom članku Njujork tajmsa.

Pozivajući se na procurele podatke iz Pentagona, agencija tvrdi da su poverljivi dokumenti sadržali razmenu između neodređenih službenika ruske Federalne službe bezbednosti (FSB) i grupe sajber kriminalaca pod nazivom „Zarja“.

U komunikaciji sa FSB-om, hakeri su navodno podelili snimke ekrana u februaru koji pokazuju da imaju sposobnost da povećaju pritisak ventila, deaktiviraju alarme i izvrše hitno gašenje neodređene gasne distributivne stanice u Kanadi.

Prema dokumentima iz Pentagona, službenici FSB-a su očekivali da će „uspešna operacija izazvati eksploziju na gasnoj distributivnoj stanici“ i „pratili su kanadske novinske izveštaje u potrazi za naznakama eksplozije“.

„Njujork tajms“ izveštava da nije bio u mogućnosti da nezavisno proveri nijednu od ovih obaveštajnih podataka, dok je kanadski establišment za bezbednost komunikacija, koji je odgovoran za kanadsko prikupljanje spoljnih obaveštajnih podataka i sajber bezbednost, odbio da komentariše bilo kakve konkretne incidente.

Kanadski CBC News i Canadian Press takođe nisu bili u mogućnosti da potvrde tvrdnje, ali su primetili da su dva operatera gasovoda – TC Energy i Enbridge – izjavila da njihova infrastruktura nije bila ugrožena bilo kakvim pokušajima hakovanja.

Pročitajte više:

Bela kuća, Savet za nacionalnu bezbednost i Odeljenje za unutrašnju bezbednost odbili su da komentarišu tvrdnje o gasovodu, dok je portparol Saveta za nacionalnu bezbednost Džon Kirbi u ponedeljak sugerisao da su neki od dokumenata u tranši koja je procurila „izrađena”.

Grupa osetljivih dokumenata pojavila se na mreži krajem februara i početkom marta na platformi za ćaskanje Discord, ali prvi izveštaji o curenju su se pojavili tek prošle nedelje.

Zapadni mediji su izvestili da je Bajdenova administracija trenutno u „kriznom režimu” i da je Pentagon pokrenuo internu istragu o curenju informacija, za koju kaže da predstavlja „veoma ozbiljan rizik” za Vašington.

Međutim, određeni broj zvaničnika, uključujući zemlje saveznice SAD, dovele su u sumnju autentičnost curenja, ukazujući na brojne nedoslednosti i činjenične netačnosti.

Ukrajina, koja je uveliko zastupljena u novinama, čak je sugerisala da je curenje informacija ruski trik da izbaci iz koloseka planiranu prolećnu kontraofanzivu Kijeva.

Pratite Portal Dnevni Puls na TelegramuFejsbuku, Tviteru, Gab-u i Viberu!

Dnevni Puls/RT