sad-planira-rani-razvoj-6g-mreze

Bela kuća planira da se sastane u petak sa vladinim zvaničnicima, poslovnim liderima i članovima akademske zajednice kako bi razgovarali o strategijama za izgradnju sledeće generacije bežične tehnologije 6G i lekcijama naučenim iz uvođenja 5G mreže.

6G tehnologija je skoro sigurno godinama daleko, ali napor administracije je verovatno deo pokušaja da pobedi Kinu i ponovo uspostavi SAD kao lidera u bežičnom povezivanju, kao i da pažljivo planira nove tehnologije koje će biti od suštinskog značaja za nacionalne bezbednosti i šire privrede.

„Imperativ je da počnemo da razmatramo ova pitanja rano“, rekao je zvaničnik za bezbednost Bajdenove administracije tokom razgovora za štampu u četvrtak uveče.

Bela kuća želi da „preuzme lekcije naučene od 5G o važnosti ranog uključivanja i otpornosti“, rekao je zvaničnik, i primeni to na razvoj 6G mreže koja „optimizuje performanse, pristupačnost i bezbednost“.

U poređenju sa 4G, nova 5G tehnologija obećala je značajno poboljšane performanse u smislu brzine, pouzdanosti i nulte kašnjenja, otvarajući vrata svemu, od novih hirurških procedura i sigurnijeg transporta do impresivnijih video igara.

Iako je uvođenje 5G infrastrukture u SAD uglavnom završeno, poslednjih nekoliko operatera je lansiralo svoje 5G usluge 2022, usvajanje potrošača i dalje zaostaje za 4G u zemlji.

Pročitajte još:

ABI Research predviđa da će do kraja 2023. godine više od 270 miliona pretplatnika koristiti 4G konekciju, u poređenju sa nešto više od 170 miliona 5G pretplatnika.

Uslovi u Kini nisu direktno uporedivi sa onima u SAD, jer kineska vlada ima mnogo veći uticaj na poslovne odluke, kaže Leo Gergs, analitičar u ABI Research.

Ograničeno usvajanje 5G u SAD takođe se može pripisati činjenici da se 5G mrežna infrastruktura razvijala sporije nego što se očekivalo, rekao je Gergs. Kao rezultat toga, 5G mreže su manje moćne i potrošači mogu videti manje podsticaja da plate premiju za 5G povezivanje.

„Za potrošače su performanse 4G povezivanja dovoljno dobre, tako da su manje voljni da plate dodatnu naknadu za niske latencije ili brže brzine prenosa podataka koje 5G obećava potrošačima“, rekao je Gergs.

Nejasno je kako će 6G izgledati.

Administracija vlade SAD-a je saopštila da očekuje da kombinovanjem elemenata poput veštačke inteligencije, naprednog softvera, računarstva i najsavremenijih poluprovodničkih čipova može stvoriti brže mreže za podršku aplikacijama u zdravstvu, energetici, transportu, vodovodu i poljoprivredi.

Ali vladin rani fokus na 6G takođe rizikuje da se razglasi ta buduća tehnologija i da operaterima bude još teže da ubede današnje potrošače da plate nadogradnju na postojeće 5G pretplate, rekao je Gergs.

Za bežičnu industriju, rekao je, to je „delikatna situacija“.

Pratite Portal Dnevni Puls na TelegramuFejsbuku, Tviteru, Gab-u i Viberu!

Dnevni Puls/Mediji