Sahalin 2 - Putinov adut koji strane igrače izbacuje iz igre

Predsednik Rusije Vladimir Putin potpisao je ukaz o prenosu prava na gigantski projekat nafte i tečnog prirodnog gasa Sahalin 2 na novu rusku kompaniju.

Ovaj potez dolazi kao odgovor na akcije „neprijateljskih država“ i mogao bi da protera strane učesnike, uključujući britanske i japanske investitore.

Šta je Sahalin 2?

To je jedan od najvećih svetskih projekata izvlačenja tečnog prirodnog gasa (LNG) sa godišnjom proizvodnjom od 12 miliona tona. Zajedničko preduzeće između ruskog Gazproma, japanskih Micuija i Micubišija i Šela sa sedištem u Velikoj Britaniji pokrenuto je 2009. Postrojenje se nalazi na ruskom ostrvu Sahalin u Tihom okeanu, severno od Japana. Snabdeva LNG uglavnom tržišta u Aziji.

Ko su zainteresovane strane u projektu?

Projektom Sahalin-2 je upravljala i njome upravljala kompanija Sahalin Enerdži Investment. Većinski udeo (50%) plus jedna akcija pripada ruskom energetskom gigantu Gaspromu. Šel, najveći svetski trgovac LNG-om, ima 27,5% minus jedna akcija, Micuijev udeo iznosi 12,5%, dok Micubiši ima 10% udela u projektu.

Šta kaže Putinov dekret?

Predsedničkim nalogom se stvara nova ruska firma koja će preuzeti sva prava i obaveze kompanije Sahalin enerdži investment. Gasprom će zadržati svoj udeo, dok ostali partneri imaju mesec dana da obaveste da li žele udeo u novoj kompaniji. Ako ruska vlada uskrati dozvolu, ulozi bi bili razdvojeni, a prihod od prodaje bio bi prebačen na poseban račun. Novac bi potom mogao da se iskoristi za otplatu neodređene štete ili da bude poslat akcionaru u skladu sa ugovorom o podeli proizvodnje. Prema uredbi, oni koji su odlučili da izađu možda neće biti u potpunosti obeštećeni.

Da li Rusija nacionalizuje Sahalin 2?

Promena vlasništva nad Sahalinom-2 ne može se smatrati nacionalizacijom, smatra portparol Kremlja Dmitrij Peskov. Na pitanje novinara u petak da li će sličan postupak da usledi i za druge energetske projekte, Peskov je odgovorio da će se svaka situacija razmatrati od slučaja do slučaja.

Kako su reagovali strani akteri?

Šel je u petak rekao da je kompanija upoznata sa dekretom i da „procenjuje njegove posledice“. Firma je pre nekoliko meseci stavila do znanja da namerava da napusti projekat i bila je u pregovorima sa potencijalnim kupcima, uključujući Kinu i Indiju. Čini se da su ti planovi ugroženi.

Japan je ranije rekao da neće odustati od svojih interesa u projektu Sahalin-2, koji je važan za njegovu energetsku bezbednost. Moskva je ranije optužila Japan da ima koristi od učešća u projektu, iako se sada smatra „neprijateljskom nacijom“ koja se pridružila Zapadu u sankcijama Rusiji. Japanu neće biti lako da se povuče iz projekta, ističu stručnjaci. Ako Micui i Micubiši odustanu, zamena ruskog LNG-a sa Sahalina 2 bi navodno koštala Tokio 15 milijardi dolara, a cena za uvoz skočila bi za 35%. Ali sada bi Rusija mogla da donese odluku i preusmeri svoj uvoz na druga tržišta, kao što su Kina, Indija ili Vijetnam.
Da li bi ove promene mogle da ometaju snabdevanje LNG-om?

Moskva ne vidi osnov za zaustavljanje snabdevanja sa Sahalina-2 nakon što novi operater preuzme upravljanje. Međutim, neki analitičari upozoravaju da bi ovaj potez mogao da uznemiri ionako osetljivo tržište LNG-a, uzimajući u obzir da potrebe Evrope povećavaju konkurenciju za kupovinu tečnog prirodnog gasa usred globalne energetske krize. Sahalin 2 snabdeva oko 4% trenutnog svetskog tržišta LNG-a.

Pratite nas na društvenim mrežama Fejsbuk i Telegram

Izvor: Novosti