Saudijska Arabija i Iran na pragu pomirenja uz posredovanje Kine

Nakon sedam godina napetosti, Rijad i Teheran će ponovo otvoriti ambasade i oživeti bezbednosni sporazum iz 2001. godine

Saudijska Arabija i Iran složili su se u petak da obnove diplomatske odnose i ponovo otvore ambasade u naredna dva meseca. Odnosi između sunitskog kraljevstva i šiitske republike su prekinuti 2016. godine, a dve sile su podržale suprotstavljene strane u više regionalnih sukoba.

Do sporazuma je došlo nakon višednevnih razgovora u Pekingu. Kao rezultat pregovora, obe zemlje su se složile da ponovo otvore svoje ambasade „u roku ne dužem od dva meseca“ i da se obavežu na „nemešanje“ u unutrašnje stvari jedna druge, navodi se u zajedničkoj izjavi saudijskih, iranskih i kineskih zvaničnika.

Pored toga, Rijad i Teheran su rekli da će obnoviti sporazum o bezbednosnoj saradnji potpisan 2001. godine i da će raditi na unapređenju „regionalnog i međunarodnog mira i bezbednosti“.

Saudijska Arabija je prekinula diplomatske odnose sa Iranom 2016. godine, nakon što su demonstranti upali na njene diplomatske ispostave nakon što je kraljevina nekoliko dana ranije pogubila istaknutog šiitskog naučnika.

Prethodne runde pregovora u cilju rešavanja tenzija održane su u Iraku i Omanu 2021. i 2022. godine.

Osim verskih razlika, dve regionalne sile sukobile su se i oko glavnih geopolitičkih pitanja. Saudijska Arabija ima bliske ekonomske i vojne odnose sa SAD, dok je Iran žestoko sankcionisam od Vašingtona zbog svog nuklearnog programa.

Uzastopne američke administracije pretile su Teheranu diplomatskim ili vojnim posledicama ako razvije nuklearno oružje, a ministar odbrane Lojd Ostin upozorio je u četvrtak da SAD „neće dozvoliti Iranu da nabavi nuklearno oružje“.

Rijad i Teheran podržavaju suprotstavljene strane u građanskim ratovima u Jemenu i Siriji, dok Iran podržava pokret Hezbolah u Libanu. Saudijska Arabija, zajedno sa SAD i Izraelom, Hezbolah smatra terorističkom grupom.

Teheran je u decembru optužio Saudijsku Arabiju, zajedno sa SAD i Izraelom, za podsticanje antivladinih nereda širom Irana. Obraćajući se u petak novinskoj agenciji IRNA, šef iranskog Saveta za nacionalnu bezbednost Ali Šamkani rekao je da se nada da će sporazum „razjasniti nesporazume… i dovesti do razvoja regionalne stabilnosti i bezbednosti“.

Uloga Pekinga u posredovanju u sporazumu je velika diplomatska pobeda za Kinu, koja se takođe pozicionirala kao potencijalni posrednik između Ukrajine i Rusije. Međutim, nedavno objavljen predlog Kine od dvanaest tačaka odbacilo je rukovodstvo SAD i NATO-a, a Kijev ga je odbacio, gde zvaničnici stoje iza svojih maksimalističkih ciljeva zauzimanja ruske teritorije Krima.

Pratite Portal Dnevni Puls na TelegramuFejsbuku, Tviteru, Gab-u i Viberu!

Dnevni Puls/RT