sef-indijske-centralne-banke-poziva-na-zabranu-kriptovaluta

Šef indijske Centralne banke(ICB) poziva na zabranu kriptovaluta jer „to je kockanje“, koje vodi ka „dolarizaciji“ ekonomije, a banke će „izgubiti kontrolu“ ako ona dalje raste.

Kriptovalute nisu ništa osim kockanja

Guverner ICB Šaktikanta Das ponovio je potrebu za potpunom zabranom kriptovaluta.

Guverner indijske Centralne banke Šaktikanta Das je u petak ponovio svoj poziv na potpunu zabranu kriptovaluta, rekavši da su to „ništa drugo do kockanje“ i da njihova percipirana „vrednost nije ništa drugo do izmišljotina“.

U cilju daljeg suprotstavljanja takvim valutama, kao i da preuzme vođstvo nad drugim centralnim bankama, ICB je nedavno lansirao sopstvenu digitalnu valutu (digitalna valuta centralne banke), u obliku e-rupije u pilot modu, prvo za veleprodaju u krajem prošlog oktobra i mesec dana kasnije za maloprodajne kupce.

Govoreći na događaju Business Today, Das je ponovio potrebu za potpunom zabranom kriptovaluta, rekavši da iako oni koji ga podržavaju to nazivaju imovinom ili finansijskim proizvodom, u tome nema osnovne vrednosti, čak ni lale (aludirajući na Razbijanje holandske tulipamanije početkom prošlog veka).

„Svaka imovina, svaki finansijski proizvod mora da ima neku osnovnu vrednost, ali u slučaju kriptovaluta ne postoji osnova… čak ni lala… a povećanje tržišne cene kriptovaluta je zasnovano na lažnom verovanju. Dakle, sve bez ikakve osnove, čija vrednost u potpunosti zavisi od izmišljotina, nije ništa drugo do 100 odsto spekulacija ili da budemo otvoreno rečeno, to je kockanje“, rekao je guverner ICB-a.

Pošto mi ne dozvoljavamo kockanje u našoj zemlji, a ako želite da dozvolite kockanje, tretirajte to kao kockanje i odredite pravila kockanja. Ali kripto nije finansijski proizvod – rekao je Das.

Upozoravajući da će legalizacija kriptovaluta dovesti do više dolarizacije ekonomije, rekao je da je kripto maskiranje u finansijski proizvod ili finansijsku imovinu potpuno pogrešan argument.

Objašnjavajući to, on je rekao da je veći makro razlog za njihovo zabranu taj što kripto valute imaju potencijal i karakteristike da postanu sredstvo razmene; razmena obavljanja transakcije.

Pošto je većina kriptovaluta denominirana u dolarima, i ako dozvolite da raste, pretpostavite situaciju u kojoj se recimo 20 posto transakcija u ekonomiji odvija putem kriptovaluta koje izdaju privatne kompanije.

Centralne banke će izgubiti kontrolu nad tih 20 odsto novčane mase u privredi i svoju sposobnost da odlučuju o monetarnoj politici i da odlučuju o nivou likvidnosti. Autoritet centralnih banaka će do te mere biti potkopan, to će dovesti do dolarizacije privrede.

Molim vas, verujte mi, ovo nisu prazni alarmni signali. Pre godinu dana u ICB smo rekli da će cela ova stvar verovatno propasti pre nego kasnije. I ako vidite razvoj događaja tokom prošle godine, koji je dostigao vrhunac u FTX epizodi, mislim da ne moram ništa više da dodajem – rekao je Das.

Na pitanje da li vidi bilo kakvu pretnju sigurnosti i sigurnosti bankarstva zbog povećane digitalizacije plaćanja, gospodin Das je rekao da banke moraju osigurati da ih ne proguta velika tehnologija koja danas kontroliše većinu digitalnih transakcija.

„Pitanja privatnosti podataka i pitanja robusnosti tehnološke infrastrukture banaka moraju biti u fokusu banaka. Pošto su mnoge banke aktivno angažovane na velikom broju velikih tehnologija, njihov izazov je da obezbede da to ne dovede do situacije u kojoj banke budu progutane od strane velikih tehnologija. Banke treba da donose sopstvene odluke i da im se ne dozvoli da njima dominira velika tehnologija“, rekao je Das.

O CBDC-u koji se sada pilotira, rekao je da su digitalne valute koje izdaju centralne banke budućnost novca i da njeno usvajanje može pomoći u uštedi na troškovima logistike i štampanja.

„Mislim da je CBDC budućnost novca“, rekao je guverner, dodajući „pošto mnoge centralne banke rade na tome i ne možemo biti ostavljeni, ali u isto vreme moramo da obezbedimo da je njegova tehnologija robusna i veoma bezbedno i osigurajte da nije klonirano ili falsifikovano.”

Pratite Portal Dnevni Puls na TelegramuFejsbuku, Tviteru, Gab-u i Viberu!

Dnevni Puls