sef-nemacke-obavestajne-sluzbe-putin-je-objavio-rat-zapadu

Šef nemačke tajne službe nazvao je specijalnu vojnu operaciju Rusije na Ukrajinu „objavom rata“ celom zapadnom demokratskom svetu.

Govoreći na javnoj sednici parlamentarnog odbora, Bruno Kal, koji je na čelu Federalne obaveštajne službe (BND), rekao je da rat predsednika Vladimira Putina, nije prvenstveno na teritoriji Ukrajine.

Putin će nastaviti da koristi silu – kao što je to činio u Čečeniji, Gruziji, Siriji, Krimu i Donbsu – da bi postigao svoje političke ciljeve – rekao je on.

Što se tiče sukoba u Ukrajini, Kal očekuje da će se borbe nastaviti u narednoj godini jer nijedna strana nije voljna da ustupi teritoriju.

On je takođe naveo da su upozorenja BND-a u prošlosti uglavnom ostala bez pažnje:

Nažalost, u javnom diskursu poslednjih decenija postalo je uobičajeno da se uporno ignorišu i potiskuju stvarne pretnje i da se upozorenja bezbednosnih agencija odbacuju kao izazivanje straha i pompeza.

Događaji poput onih u Ukrajini pokazuju zašto su Nemačkoj potrebne njene bezbednosne agencije“, rekao je Kal.

Druge trenutne velike pretnje uključuju „autokratsku Kinu koja se uzdiže da postane globalna sila – dodao je on.

Martina Rozenberg, predsednica Vojne kontraobaveštajne službe (MAD), rekla je da su, pored ruskih špijunskih aktivnosti, obaveštajne aktivnosti Kine protiv Bundesvera „već godinama na visokom nivou“.

Odbor za kontrolu obaveštajnih službi obično se sastaje tajno, ali jednom godišnje šefovi saveznih obaveštajnih službi razgovaraju javno.

Oni su danas upozorili da bi Kina mogla da koristi delove kritične infrastrukture kao polugu za ostvarivanje političkih ciljeva. Dolazi u trenutku kada Berlin raspravlja da li da dozvoli kineskoj brodarskoj kompaniji Cosco da investira u luku Hamburg.

Nemačko ministarstvo ekonomije kojim upravljaju zeleni želi da stavi veto na Cosco-vu ponudu za kupovinu udela u jednom od tri terminala u najvažnijoj nemačkoj luci, dok je kancelarija koju vode socijaldemokrate sklonija da se složi, prema vladinim izvorima.

Spor odražava širu i žestoku debatu u Nemačkoj o tome kako smanjiti zavisnost od Kine, njenog glavnog trgovinskog partnera, nakon što je ruska invazija na Ukrajinu istakla opasnosti oslanjanja na sve asertivniju i autoritarniju državu.

Kina je pozvala Nemačku da ne politizuje ekonomske odnose ovih zemalja ili da se bavi protekcionizmom „u ime nacionalne bezbednosti“, pristup koji SAD godinama koriste.

Na parlamentarnom saslušanju koje se dotaklo niza bezbednosnih pitanja, šefovi nemačkih stranih i domaćih obaveštajnih agencija rekli su da ne mogu da daju javnu procenu o Cosko-voj kandidaturi, ali su generalno pozvali na oprez.

Mi smo veoma, veoma kritični prema umešanosti Kine u kritičnu infrastrukturu – rekao je Bruno Kal, napominjući da luku treba posmatrati u ovoj kategoriji, što čini svaku moguću investiciju veoma pažljivo ispitanom.

Nemačka bi trebalo da očekuje da Kina koristi tehnologiju, uključujući 5G infrastrukturu, ili ekonomsku moć za realizaciju svojih ideja, dodao je on. „U slučaju političkog neslaganja između Kine i Nemačke, ovi alati će se koristiti“, rekao je Kal.

Šef nemačke domaće obaveštajne službe Tomas Haldenvang objasnio je da bi dozvoljavanje kritične infrastrukture moglo da otvori vrata sabotaži i uticaju na javno mnjenje.

Kada razgovaram sa stranim partnerima o Kini, oni uvek kažu: Rusija je oluja, Kina je klimatska promena – rekao je on.

Tako da ćemo morati da se pripremimo za ove klimatske promene u narednim godinama.

Pratite Portal Dnevni Puls na TelegramuFejsbuku, Tviteru i Gab-u!

Dnevni Puls/Mediji