Severna Koreja saopštila je u četvrtak da su vežbe Sjedinjenih Država i njihovih saveznika dostigle „ekstremnu crvenu liniju” i prete da pretvore poluostrvo u „ogromni ratni arsenal i kritičniju ratnu zonu”.
U saopštenju Ministarstva spoljnih poslova, koje je prenela državna novinska agencija KCNA, navodi se da Pjongjang nije zainteresovan za dijalog sve dok Vašington vodi neprijateljsku politiku.
„Vojna i politička situacija na Korejskom poluostrvu i u regionu dostigla je ekstremnu crvenu liniju zbog nepromišljenih vojnih konfrontacionih manevara i neprijateljskih akata SAD i njihovih vazalnih snaga“, naveo je u saopštenju neimenovani portparol ministarstva.
Poziva se na posetu Seulu ove nedelje od strane američkog ministra odbrane Lojda Ostina. U utorak, Ostin i njegov južnokorejski kolega obećali su da će proširiti vojne vežbe i rasporediti više „strateških sredstava“, kao što su nosači aviona i bombarderi dugog dometa, kako bi se suprotstavili razvoju naoružanja Severne Koreje i sprečili rat.
„Ovo je živopisan izraz opasnog scenarija SAD koji će rezultirati pretvaranjem Korejskog poluostrva u ogroman ratni arsenal i kritičniju ratnu zonu“, navodi se u saopštenju Severne Koreje.
Severna Koreja je saopštila da će odgovoriti na sve vojne poteze Sjedinjenih Država i da će imati snažne strategije suprotstavljanja, uključujući „najveću nuklearnu silu“ ako bude potrebno.
Sjedinjene Države i Južna Koreja izvele su u sredu zajedničku vazdušnu vežbu sa američkim teškim bombarderima B-1B i stelt lovcima F-22, kao i avionima F-35 iz obe zemlje, saopštilo je Ministarstvo odbrane Južne Koreje.
„Kombinovane vazdušne vežbe ovoga puta pokazuju da SAD“ ima volju i sposobnosti da obezbede snažno i kredibilno produženo odvraćanje od nuklearnih i raketnih pretnji Severne Koreje“, navodi se u saopštenju Ministarstva odbrane SAD-a.
U Vašingtonu je Bela kuća odbacila izjavu Severne Koreje i ponovila spremnost da se sastane sa severnokorejskim diplomatama „u vreme i na mestu koje im odgovara“.
„Jasno smo stavili do znanja da nemamo neprijateljske namere prema DNRK i tražimo ozbiljnu i održivu diplomatiju kako bismo rešili celi niz pitanja od interesa za obe zemlje i region“, rekao je portparol Veća za nacionalnu sigurnost Bele kuće, pozivajući se na Demokratsku Narodnu Republiku Koreju, zvanični naziv za Severnu Koreju.
Više od 28.500 američkih vojnika stacionirano je u Južnoj Koreji kao nasleđe Korejskog rata 1950-1953, koji se završio primirjem, a ne mirovnim sporazumom.
„Odbacujemo ideju da naše zajedničke vežbe sa partnerima u regionu služe kao bilo kakva provokacija. To su rutinske vežbe u potpunosti u skladu sa prošlom praksom“, navodi se u saopštenju Bele kuće.
Prošle godine, Severna Koreja je izvela rekordan broj testova balističkih projektila, koji su zabranjeni rezolucijama Saveta bezbednosti UN.
Takođe je primećeno kako ponovo otvara svoju zatvorenu poligon za testiranje nuklearnog oružja, što je povećalo očekivanja nuklearnog testa po prvi put od 2017.
Pratite Portal Dnevni Puls na Telegramu, Fejsbuku, Tviteru, Gab-u i Viberu!
Dnevni Puls/Mediji