severna-koreja-ispalila-jos-jednu-balisticku-raketu

Severna Koreja je u sredu ispalila balističku raketu kratkog dometa ka svom istočnom moru, produživši nedavne demonstracije naoružanja, uključujući ono što je opisala kao simulirane napade na južnokorejske i američke ciljeve prošle nedelje.

Zajednički načelnik štabova Seula saopštio je da je projektil lansiran iz zapadnog grada Sukčona, severno od glavnog grada Pjongjanga, i leteo je širom zemlje ka vodama sa istočne obale severa.

Južnokorejska i japanska vojska procenile su da je projektil leteo oko 250 do 290 kilometara na maksimalnoj visini od 30 do 50 kilometara. Činilo se da je relativno niska putanja u skladu sa karakteristikama leta nekih od novijih severnokorejskih oružja kratkog dometa dizajniranih da izbegnu raketnu odbranu.

Japanski ministar odbrane Jasukazu Hamada rekao je da je projektil pao u vode izvan ekskluzivne ekonomske zone zemlje. On je rekao da intenziviranje aktivnosti testiranja Severne Koreje „značajno povećava“ regionalne tenzije i da je Japan uložio protest Severnoj Koreji preko njihovih ambasada u Pekingu.

Ministarstvo spoljnih poslova Južne Koreje saopštilo je da je njen nuklearni izaslanik Kim Gun imao odvojene telefonske razgovore sa svojim američkim i japanskim kolegama kako bi razgovarali o trilateralnoj saradnji u borbi protiv sve većih testova naoružanja Severne Koreje i rastuće nuklearne pretnje. Južnokorejski zvaničnici kažu da bi Sever mogao da pokuša da dodatno poveća pritisak izvođenjem svoje prve nuklearne probe od 2017. godine u narednim nedeljama.

Lansiranje je usledilo nakon što je Severna Koreja prošle nedelje ispalila desetine projektila u ljutoj reakciji na masivnu kombinovanu vežbu iz vazduha između Sjedinjenih Država i Južne Koreje koju je Severna Koreja opisala kao probu.

Ranije u sredu, južnokorejska vojska je saopštila da je utvrđeno da su pronađeni ostaci jedne od severnokorejskih projektila koji su odleteli na jug prošle nedelje protivvazdušno oružje iz sovjetske ere koje datira iz 1960-ih.

Severna vojska je u ponedeljak saopštila da su njena prošlonedeljna lansiranja bila simulacija „nemilosrdnog“ udara na ključne južnokorejske i američke ciljeve kao što su vazdušne baze i sistemi komande operacija.

Rečeno je da su ti testovi uključivali balističke rakete napunjene disperzionim bojevim glavama i bojevim glavama za podzemnu infiltraciju koje su imale za cilj da lansiraju napade na neprijateljske vazdušne baze, rakete zemlja-vazduh dizajnirane da „unište“ neprijateljske avione na različitim visinama i udaljenostima, i strateške krstareće rakete.

Sever je opisao ta lansiranja kao odgovarajući odgovor na zajedničke vežbe vazdušnih snaga Sjedinjenih Država i Južne Koreje „Vigilant Storm“ koje su završene u subotu, a koje su uključivale oko 240 ratnih aviona, uključujući B-1B nadzvučne bombardere i napredne borbene avione F-35.

Ove nedelje, vojska Južne Koreje sprovodi godišnje vežbe na komandnom mestu koje imaju za cilj da unaprede upravljanje krizama i operativne sposobnosti za suočavanje sa rastućim pretnjama Severne Koreje. Četvorodnevna obuka traje do četvrtka.

Ministarstvo odbrane Južne Koreje saopštilo je u sredu da je analiza komada olupine dugog 3 metra (9,8 stopa) izvučene iz voda u blizini istočne morske granice Koreje u nedelju pokazala da je to jedan od severnokorejskih SA-5 zemlja-vazduh projektila.

Raketu, koja je bila jedna od više od 20 projektila koje je Severna Koreja ispalila prošle srede, odletela je u pravcu naseljenog južnokorejskog ostrva i sletela u blizini napete morske granice rivala, izazvavši sirene za vazdušni napad i primoravši stanovnike ostrva Uleung da se evakuišu.

Ministarstvo odbrane Južne Koreje saopštilo je da „snažno“ osuđuje ispaljivanje Severne Koreje na SA-5, što smatra kršenjem međukorejskog vojnog sporazuma iz 2018. o smanjenju tenzija.

Desetine raketa koje je Severna Koreja ispalila prošle nedelje uključivale su i interkontinentalnu balističku raketu koja je izazvala upozorenja o evakuaciji i zaustavila vozove u severnom Japanu.

Neki stručnjaci kažu da je moguće da je Severna Koreja posegnula za inventarom nekog svog starijeg oružja kako bi podržala proširenu skalu prošlonedeljnih lansiranja.

Lansiranja su dodala rekordnom tempu Severne Koreje u testiranju oružja ove godine, jer lider Kim Džong Un iskorišćava ometanje koje je stvoreno situacijom u Ukrajini da ubrza razvoj naoružanja i pojača pritisak na Sjedinjene Države i njihove regionalne saveznike.

Nuklearni pregovori između Vašingtona i Pjongjanga su u zastoju od 2019. godine zbog nesuglasica u razmeni oslobađanja sankcija koje predvode SAD protiv Severa i koraka Severa za razoružanje. Severna Koreja je do sada odbijala američke ponude za otvorene pregovore, insistirajući da Vašington prvo mora da napusti svoju „neprijateljsku” politiku, termin koji Sever uglavnom koristi za sankcije i vojne vežbe SAD i Južne Koreje.

Sever se takođe složio sa Rusijom oko Ukrajini, a takođe okrivljuje Sjedinjene Države za krizu, rekavši da je „hegemonistička politika“ Zapada primorala Rusiju da preduzme vojnu akciju kako bi zaštitila svoje bezbednosne interese. Međutim, Sever je demantovao procene SAD da je slao velike zalihe artiljerijskih granata i druge municije u Rusiju da podrži ratne napore.

Smatramo takve poteze SAD kao deo njihovog neprijateljskog pokušaja da ukalja imidž (Severne Koreje) u međunarodnoj areni – rekao je neidentifikovani zamenik direktora u kancelariji za vojne spoljne poslove ministarstva u izjavi koju su preneli državni mediji u ponedeljak .

Pratite Portal Dnevni Puls na TelegramuFejsbuku, Tviteru i Gab-u!

Dnevni Puls/Mediji