Si je protivnik obojene revolucije i mešanja u unutrašnja pitanja suverenih zemalja spolja.
Članovi Šangajske organizacije za saradnju trebalo bi da se odupru pokušajima eksternog pokretanja pobuna, rekao je kineski predsednik Si Đinping u utorak u obraćanju na virtuelnom samitu ŠOS-a.
„Neophodno je kategorički se suprotstaviti bilo kakvim pokušajima mešanja spolja i sprečiti obojene revolucije pod bilo kojim izgovorom“, naglasio je Si.
Kineski lider je tokom govora kritikovao i praksu uvođenja sankcija bez odobrenja UN i pozvao članice ŠOS-a da povećaju trgovinu nacionalnim valutama.
Šangajska organizacija za saradnju je evroazijska politička, ekonomska i bezbednosna organizacija, koja objedinjuje Kinu, Rusiju, Indiju, Kazahstan, Kirgistan, Pakistan, Tadžikistan i Uzbekistan.
To je trenutno najveći regionalni blok na svetu u smislu geografskog obima i stanovništva. ŠOS je dodatno proširen tokom aktuelnog samita zvaničnim uključivanjem Irana.
Pročitajte još:
- Evroazijski blok se širi – Iran postao član Šangajske organizacije
- Kokain – Pronađena supstanca u kompleksu Bele kuće
- UN upozorava na glad – Ako se klimatska agenda ne sprovede
Si se u nekoliko navrata izjasnio protiv „obojene revolucije“. On je krajem prošle godine izjavio da se Peking „kategorički protivi” pokušajima da se „podriva miran život ljudi” pod maskom zaštite ljudskih prava.
Termin „obojena revolucija“ se uglavnom koristio da opiše ustanke u postsovjetskim državama, sa ciljem rušenja vlada koje se protive interesima SAD i njihovih saveznika, ali se takođe primenjuje i na zemlje van regiona.
Većina pobuna je uključivala veliki stepen podrške nevladinih organizacija koje finansiraju SAD i američka obaveštajna agencija.
Revolucija ruža u Gruziji 2003. i Narandžasta revolucija u Ukrajini, koja se dogodila godinu dana kasnije, dva su najpoznatija primera.
Pratite Portal Dnevni Puls na Telegramu, Fejsbuku, Tviteru, Gab-u i Viberu!
Dnevni Puls/Mediji