Kineski predsednik Si Đinping i nemački kancelar Olaf Šolc osudili su u petak pretnje upotrebom atomskog oružja u Ukrajini.
U prvoj poseti lidera G7 Kini od pandemije, Šolc je pritiskao Sija da utiče na Rusiju i da se okonča situacija u Ukrajini, izjavivši da Peking ima odgovornost kao velika sila da to učini.
Si se složio da se oba lidera „zajedno protive upotrebi ili pretnji upotrebom nuklearnog oružja“, prema pisanju državne novinske agencije Sinhua.
Šolc je stigao u Peking u jednodnevnu posetu koja testira vode između Kine i Zapada nakon godina rastućih tenzija, sa razgovorima o recipročnom pristupu tržištu, klimatskim promenama i vakcinama protiv kovida.
Šolc je došao u posetu dok se suočavao sa kritikama unutar sopstvene koalicije u vezi sa odnosima sa Pekingom i pokušao je da izbalansira obezbeđivanje jednakih uslova za evropske kompanije sa odbacivanjem velikog oslanjanja Nemačke na kinesko tržište.
Tokom ručka sa Šolcom, Si je naglasio da je lako uništiti političko poverenje, ali ga je teško obnoviti, i da obe strane moraju da vode računa o tome, navodi Sinhua.
Ranije, pozdravljajući Šolca u Velikoj dvorani naroda u srcu Pekinga, Si je pozvao dve zemlje da bliže sarađuju na međunarodnim pitanjima.
„Predsednik Si i ja se slažemo: nuklearne pretnje su neodgovorne i zapaljive“, rekao je Šolc posle sastanka.
Zapadni saveznici Ukrajine optužili su Rusiju da preti upotrebom nuklearnog oružja u Ukrajini. Moskva poriče da je to učinila i više puta je optuživala Kijev da planira da upotrebi radioaktivnu „prljavu bombu“ bez pružanja dokaza.
Pre ručka, Šolc je rekao Siju da ruska akcija na Ukrajinu stvara probleme globalnom poretku zasnovanom na pravilima, prema snimku komentara nemačke delegacije.
Šolc se tada sastao sa odlazećim premijerom Li Kećijangom.
Rekao je Liju da je jasno da Kina i Nemačka nisu prijatelji „razdvajanja“.
Tokom konferencije za novinare nakon razgovora sa Lijem, Šolc je rekao da je pokrenuo pitanje Tajvana. Kina tvrdi da je ostrvo sopstvena teritorija i nikada se nije odrekla upotrebe sile kako bi ga stavila pod svoju kontrolu.
„Kao i SAD i druge zemlje, mi vodimo politiku jedne Kine. Ali podjednako sam jasno stavio do znanja da svaka promena u statusu kvo na Tajvanu mora biti mirna ili uz obostranu saglasnost“, rekao je on.
Pratite Portal Dnevni Puls na Telegramu, Fejsbuku, Tviteru i Gab-u!
Dnevni Puls/Mediji