Američki predsednik Džo Bajden nada se da će stvoriti smernice koje će on moći da kontroliše sa Kinom kada se sledeće nedelje sastane sa Si Đinpingom, u vezi sa zabrinutostima SAD, uključujući Tajvan i ljudska prava, rekao je u četvrtak visoki zvaničnik administracije.
„Predsednik veruje da je od ključne važnosti da se izgradi podloga za odnose i da se obezbedi da postoje pravila puta koja ograničavaju našu konkurenciju“, rekao je zvaničnik novinarima u pozivu na sastanak.
Bela kuća je saopštila da će Bajden u ponedeljak razgovarati sa kineskim predsednikom Sijem na marginama samita Grupe 20 zemalja u Indoneziji, njihovog prvog sastanka licem u lice otkako je Bajden postao predsednik u januaru 2021.
Odnosi SAD sa Kinom su zategnuti, posebno od avgusta posete predsednice Predstavničkog doma Nensi Pelosi na Tajvan, ostrvo koje Peking smatra svojom teritorijom.
Kina je glavni strateški rival Vašingtona i druga najveća svetska ekonomija posle Sjedinjenih Država. Sjedinjene Države žele da imaju stabilne odnose sa Pekingom uprkos tenzijama oko Tajvana, Južnog kineskog mora, trgovine i niza drugih pitanja.
Visoki zvaničnik administracije rekao je da neće biti zajedničkog saopštenja sa sastanka na kojem se ne očekuju konkretni sporazumi.
„Očekujem da će predsednik biti iskren u pogledu brojnih naših zabrinutosti, uključujući aktivnosti NR Kine (Narodne Republike Kine) koje ugrožavaju mir i stabilnost širom Tajvanskog moreuza, kao i našu dugogodišnju zabrinutost zbog kršenja ljudskih prava“, rekao je zvaničnik.
Najverovatnije će se razgovarati stanju sa situacijom između Rusije i Ukrajine i o Severnoj Koreji, rekao je zvaničnik.
Bajden je u sredu rekao da nije voljan da napravi bilo kakve fundamentalne ustupke kada se sastane sa Sijem i da želi da oba lidera postave svoje „crvene linije“ i reše oblasti sukoba, uključujući i Tajvan.
Bela kuća je nastojala da održi dijalog koji je Kina odlučila da prekine nakon Pelosijeve posete u oblastima kao što su klima i komunikacije između vojskei, rekao je zvaničnik, ali nije bilo očekivanja da će dva lidera moći da sednu i reše sve njihove probleme.
Sjedinjene Države su primile k znanju Sijeve „važne” primedbe o nekorišćenju nuklearnog oružja u Ukrajini nakon što se Si prošle nedelje na sastanku sa nemačkim kancelarom Olafom Šolcom složio da se oba lidera protive njegovoj upotrebi, rekao je zvaničnik.
Zapadni saveznici Ukrajine optužili su Rusiju da preti da će upotrebiti nuklearno oružje u Ukrajini, iako Moskva to poriče, a Kina se uzdržala od kritikovanja Rusije kao i od pozivanja Moskve da povuče svoje trupe.
Sjedinjene Države i njihovi saveznici veruju da će Severna Koreja možda uskoro nastaviti testiranje nuklearne bombe po prvi put od 2017. godine i optužili su i Kinu i Rusiju da su omogućile Pjongjangu raketne i bombaške programe tako što nisu uspele da pravilno sprovedu sankcije Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija koje bi sprečile njih.
Iako su i Rusija i Kina podržale pooštrene sankcije nakon poslednje nuklearne probe Severne Koreje, u maju su stavile veto na pokušaj SAD da uvede nove sankcije UN zbog obnovljenih lansiranja balističkih projektila Severne Koreje.
Vašington veruje da Kina i Rusija imaju moć da ubede Severnu Koreju da ne nastavi testiranje nuklearne bombe.
„Ovo je oblast u kojoj Kina i Sjedinjene Države imaju istoriju zajedničkog rada… postoji evidencija o mogućnosti da rade zajedno. I zato mislim da će predsednik pristupiti razgovoru u tom duhu“, zvaničnik rekao.
Za Sija, koji je učvrstio svoje vođstvo na Kongresu Komunističke partije prošlog meseca, sastanak sa Bajdenom se odvija dok se kineska ekonomija bori sa strogim merama prevencije kovida.
Te mere, i Ksijevo ograničeno putovanje u inostranstvo od početka pandemije, značile su da je njegovih prethodnih pet sastanaka sa Bajdenom sprovedeno virtuelno.
Američki zvaničnik je rekao da su dve strane razgovarale o protokolima za kovid, ali nije detaljisao.
Pratite Portal Dnevni Puls na Telegramu, Fejsbuku, Tviteru i Gab-u!
Dnevni Puls/Mediji