Kijev je pre 15 dana zvanično zatražio F-16 od Holandije, slanje aviona je glavna tema na Zapadu, a britanski Skaj Njuz objašnjava zašto su letelice beskorisne.
London je Volodomira Zelenskog dočekao otvorenog srca. U izjavi britanskog premijera, Riši Sunaka, vidi se da je sve moguće, pa i isporuka borbenih aviona.
U tonu svog govora, Sunak je već dao nalog da Ministarstvo odbrane razmotri opciju ove isporuke. Pošto F-35 niko ne sme ni da spomene, pažnja je logično usmerena na „Eurofighter Typhoon“ Kraljevskog ratnog vazduhoplovstva.
Zelenski ima dva glavna zahteva – PVO i borbene avione koji su otporni na ruske napade. Svakim danom sve više se nameće pitanje koje niko ne želi javno da postavi: nije li ovo pokušaj Kijeva da modernizuje svoje vazduhoplovstvo „besplatno“? Zašto baš u ovom trenutku Ukrajina želi borbene avione?, piše Skaj Njuz.
„Ako Ukrajina trenutno dobije 100 zapadnih borbenih aviona, oni se ne mogu koristiti. Potrebno je mnogo vremena za obuku, kao i složena logistika, nova infrastruktura i preskupo održavanje. Da li neko očekuje da će Moskva, dok se to ne desi, pritisnuti „pauzu“ i čekati minimum 12 meseci da se Ukrajinci pripreme?, postavlja pitanje britanski list.
Trenutno, ruska vojska je razmestila visokoefikasnu i višeslojnu kopnenu protivvazdušnu odbranu. U srcu ovog sistema su radari 48Ia6-K1 Podlet. Oni “love” neprijateljsku letelicu na udaljenosti do 100 km, a to se ne odnosi samo na avione koji lete na velikim visinama već i na avione koji lete nisko.
48Ia6-K1 služi protivvazdušnim raketnim sistemima S-400 i S-300V4 (Antej-4000) i direktno odgovora na pretnje sa kraće udaljenosti. Rusija je rasporedila protivvazdušne sisteme Buk-M2, Buk-m3, Tor-M1, Tor-M2… Dakle liniju fronta drže na nižem rastojanju i od aviona koji lete izuzetno nisko.
Pratite Portal Dnevni Puls na Telegramu, Fejsbuku, Tviteru, Gab-u i Viberu!
Dnevni Puls/Mediji