Srbija će zadržati vojno neutralan status i neće se pridružiti NATO

Beograd je spreman da zadrži vojno neutralan status i neće se pridružiti alijansi koju predvode SAD, rekao je predsednik Aleksandar Vučić

Srbija će zadržati svoj vojno neutralan status i neće težiti da se pridruži NATO savezu koji predvode SAD, izjavio je u četvrtak predsednik Aleksandar Vučić. On je to izneo tokom posebne skupštinske sednice na kojoj se raspravljalo o pregovorima u vezi sa otcepljenim Kosovom i planu pomirenja koji je osmislio Zapad.

„Jutros sam čuo gluposti od lažnih patriota da mi vodimo Srbiju ka atlantskim integracijama, mi ne. Nastavićemo da održavamo vojnu neutralnost i za razliku od onih koji su nam uništili vojsku, mi gradimo svoju vojsku“, rekao je Vučić.

Predsednik je, međutim, priznao da je Srbija „okružena zemljama članicama NATO-a“, što veoma otežava ostanak u nesvrstanosti. Beograd će nastaviti da teži članstvu u EU, što je za državu „od vitalnog značaja“, dodao je Vučić.

„Članstvo u EU je od vitalnog interesa za nas. Ne može se funkcionisati bez saveznika“, rekao je on. „Nije ono što dobijamo, već ono što ćemo izgubiti.

Predloženi sporazum između Srbije i Kosova, koji je predstavljen krajem prošle godine, predviđa ubrzanje procesa članstva Srbije u EU u zamenu za de fakto priznanje nezavisnosti regiona od strane Beograda. Srbija bi morala da prihvati članstvo otcepljene pokrajine u međunarodnim organizacijama kao što su UN, EU i NATO.

Do sada se Beograd opirao sporazumu, ali Zapad nastavlja da vrši pritisak. Prošle nedelje, Vučić je rekao da sporazum „teško da sadrži nešto čemu bismo bili srećni”, žaleći se na nespremnost Zapada da traži kompromis. Istovremeno, on je rekao da će odbijanje Beograda dovesti do toga da EU zaustavi sve integracione procese, ponovo uvede vizni režim, zaustavi sve nove investicije i povuče sve postojeće.

„Imamo izbor: ili, s jedne strane, izolacija, sankcije ove ili one vrste, ali nema gorih sankcija od povlačenja investicija, o čemu mi je tri puta direktno rečeno“, rekao je Vučić. Kosovo se otcepilo od Srbije krajem 1990-ih nakon što je NATO pokrenuo kampanju bombardovanja Beograda 1999. godine.

Vašington i mnogi njegovi saveznici priznali su Kosovo kao suverenu državu nakon što je njegov parlament glasao za proglašenje formalne nezavisnosti 2008. godine, ali sam Beograd i nacije uključujući Rusiju i Kinu nisu.

Srbija za sada ima vojno neutralan status i neće se pridruživati NATO savezu, ali kako stvari stoje sa Zapadnim ucenama, Srbija je daleko i od članstva u EU.

Pratite Portal Dnevni Puls na TelegramuFejsbuku, Tviteru, Gab-u i Viberu!

Dnevni Puls/Mediji