Šri Lanka se priprema za još protesta jer bivši premijer koji je novi predsednik obećava gušenje „fašističkih“ nemira.
Protivljenje naroda izboru poslanika Ranila Vikremesingea moglo bi da preraste u nasilje jer on bira svog starog školskog druga za premijera, koga šrilančani takođe ne podržavaju.
Šri Lanka je bila spremna za nove nemire nakon što je novoimenovani predsednik Ranil Vikremesinge obećao da će suzbiti proteste koji su svrgnuli njegovog prethodnika, osudivši ih kao „protiv zakona“.
Govoreći nakon što su ga poslanici izabrali za naslednika Gotabaje Rajapakse, Vikremesinghe je jasno stavio do znanja da neće tolerisati one za koje smatra da podstiču nasilje.
Ako pokušate da srušite vladu, zauzmete kancelariju predsednika i premijera, to nije demokratija; to je protiv zakona – rekao je on.
Mi ćemo se sa njima nositi čvrsto u skladu sa zakonom. Nećemo dozvoliti manjini demonstranata da potisne težnje tihe većine koja traži promenu političkog sistema.
Vikremesinge (73) položio je zakletvu kao osmi predsednik Šri Lanke na maloj ceremoniji u četvrtak ujutru. On je položio zakletvu pred glavnim sudijom Džajantom Džajasurijom u strogo čuvanom parlamentarnom kompleksu u Kolombu, navodi se u saopštenju njegove kancelarije.
Šef policije Šri Lanke i najviši vojni vrh stajali su iza novog predsednika dok je polagana zakletva u prisustvu predsednika parlamenta Mahinde Abejvardane. Među poslanicima koji su se nakon toga okupili da mu čestitaju bio je i bivši predsednik i premijer Mahinda Rajapaksa, koji je stariji brat Gotabaje Rajapakse.
Očekivalo se da će Vikremesinge imenovati lidera parlamenta i starog školskog druga Dineša Gunavardenu za premijera. Gunavardena je poznata kao snažan Rajapaksa lojalista i služio je kao ministar u kabinetu kada je Mahinda Rajapaksa bio predsednik, a zatim ponovo kada je Gotabaia Rajapaksa bio predsednik.
Poslednjih dana, Vikremesinge, koji je ove nedelje proglasio vanredno stanje, dao je izjave u kojima je demonstrante nazvao „fašistima“ i naznačio da se neće plašiti da razbije demonstracije.
Manje od sat vremena nakon što je u sredu proglašen za predsednika, izdat je sudski nalog kojim se zabranjuje bilo kome da se okuplja u krugu od 50 metara od statue koja stoji na Galle Faceu u Kolombu, gde su kampovali demonstranti podstaknuti ekonomskim kolapsom zemlje proteklih meseci.
Međutim, ljudi su se oglušili o naredbu i desetine su se okupile na stepenicama predsedničkih kancelarija, koje su i dalje okupirane protestnim pokretom, da uzvikuju povike „dogovoreno Ranil“ – što se poziva na reputaciju Vickremesinghea kao političara spletkarenja, kao i „ Ranil pljačkaš banke”, misleći na prevaru sa bankarskim obveznicama u koju je bio umešan.
Stotine policajaca i vojske stajale su na periferiji, ali se nisu mešale u skup.
Nakon što su ga poslanici izabrali za predsednika, Vikremesing je pozvao opozicione stranke na „kraj podela“ i rekao da želi da „sve okupi kako bi se formirao nacionalni konsenzus o putu napred“.
Ali ostaje pitanje da li bi Vickremesinghe bio u stanju da sastavi međustranačku vladu jedinstva prihvatljivu za narod, nakon što su glavne opozicione stranke obećale podršku predsedničkom kandidatu kojeg je pobedio.
Vikremesinge je bio premijer šest puta i blizak je porodici Rajapaksa.
Demonstranti strahuju da će on zaštititi Rajapaksa od odgovornosti, kao što su ga optuživali u prošlosti, i da neće podstaći ustavnu promenu koju zahteva protestni pokret, uključujući ukidanje sistema izvršnog predsedništva.
Vikremesinge bi trebalo da služi do kraja Rajapaksinog mandata, do novembra 2024.
Ranil će biti oteran, on je lopov i nema mandat – rekla je Anura Goonaratna, 53, izvoznica igračaka.
Ovaj protestni pokret će se povećati. Ovome mora doći kraj i jedini kraj koji ćemo prihvatiti je izbacivanje Ranila, šta god da je potrebno.
Rajapaksa je pobegao iz zemlje i podneo ostavku prošle nedelje suočen sa masovnim protestima zbog teških ekonomskih uslova, pri čemu je ostrvo skoro iscrpilo zalihe hrane i goriva jer više nema stranu valutu za plaćanje ključnog uvoza.