Švedska agencija za psihološku odbranu kaže da su efikasne dezinformacije u osnovi istinite

Švedska agencija za psihološku odbranu priznala je da su efikasne dezinformacije „u osnovi istinite“, a njen šef tvrdi da „dobre dezinformacije zapravo nisu lažne“.

Henrik Landerholm iz agencije za psihološku odbranu  Švedske dao je zbunjujuće komentare tokom intervjua za londonski Tajms.

Dobre dezinformacije zapravo nisu lažne. Dobre dezinformacije su u osnovi tačne i samo donekle izmenjene – rekao je on.

Kontekst ovog dela bila je često izneta pretpostavka da Rusija pomaže u širenju „dezinformacija“ kako bi „iskoristila polarizaciju i posejala podele“ u evropskim zemljama poput Švedske.

Sve ovo postavlja pitanje, ako je efektivna dezinformacija „u osnovi tačna“, kako je to, „dezinformacija“?

I kako je ispravno da Big Tech u dosluhu sa vladama da cenzuriše takve informacije pod pretpostavkom da su činjenično netačne ako su u stvarnosti, kao što Landerholm priznaje, informacije „u osnovi istinite“?

Kako je pošteno demonizovati pojedince koji šire takve „dezinformacije“ kao nesvesne marifetluke Rusije ako su „dezinformacije“ zapravo činjenične, bilo da se radi o migrantskoj krizi, krizi troškova života, nacionalnim izborima ili bilo čemu drugom?

Šveđani su s pravom zabrinuti zbog nesposobnosti zemlje da se nosi sa talasima migranata, nešto što je dokazano dovelo do porasta ozbiljnih zločina.

Da li ih to čini „Putinovim propagandistima“, uprkos činjenici da izazivaju istinsku zabrinutost za državu Švedsku?

Ono što je strah od ruskih dezinformacija, ili očigledan strah od njih, očigledno uspeo jeste da natera neka državna tela, poput Švedske Agencije za psihološku odbranu, da se raziđu sa osnovnom logikom i da se ne plaše da to priznaju svetu

Svaki arbitar „dobrih i loših dezinformacija“ koji radi na takvim nijansama ulazi u opasnu teritoriju da postane sudija i porota istine, i proizvodi pristrasnost koja se može koristiti i zloupotrebiti izvan bilo koje krize i političkih okolnosti.

Pratite nas na društvenim mrežama Fejsbuk i Telegram

Dnevni Puls/Mediji