Nakon što je godinama naginjao ka QAnon teoriji, Donald Tramp otvoreno prihvata teoriju „zavere“, dok broj zastrašujućih događaja u stvarnom svetu koji su povezani sa njom raste.
U utorak je, koristeći svoju Truth Social platformu, republikanski bivši predsednik SAD-a ponovo objavio sliku sebe kako nosi iglu za rever Q na kojoj piše „Oluja dolazi“.
U „predanju“ QAnona, „oluja“ se odnosi na Trampovu konačnu pobedu, kada će on navodno povratiti vlast, a njegovim protivnicima će biti suđeno, i potencijalno pogubljeno, na televiziji uživo.
Dok Tramp razmišlja o još jednoj kandidaturi za predsednika i postaje sve asertivniji u republikanskom primarnom procesu tokom izbora na sredini mandata, njegovi postupci pokazuju da on to, daleko od udaljavanja od političke margine, pozdravlja.
Objavio je na desetine nedavnih postova vezanih za Q, za razliku od 2020. godine, kada je tvrdio da, iako ne zna mnogo o QAnonu, ne može da opovrgne njegovu teoriju „zavere“.
Pod pritiskom QAnon teorija da Tramp navodno spasava naciju od satanističkog kulta pedofilskih trgovaca decom, on je tvrdio da je neznan, ali je upitao: „Da li bi to trebalo da bude loša stvar?“
Ako mogu da pomognem da se svet spase od problema, voljan sam to da uradim – rekao je Tramp.
Trampove nedavne objave uključivale su slike na kojima se on spominje kao mučenik koji se bori protiv kriminalaca, psihopata i takozvane duboke države. U jednom sada izbrisanom postu od kraja avgusta, ponovo je postavio „Q drop“, jednu od kriptičnih objava na oglasnoj tabli za koje pristalice QAnona tvrde da potiče od anonimnog vladinog radnika sa strogo poverljivim odobrenjem.
Čak i kada se njegovi postovi ne odnose direktno na teoriju „zavere“, Tramp je povećao broj korisnika koji to čine.
Skoro 75 naloga koje je Tramp podelio na svom Truth Social profilu u poslednjih mesec dana, više od trećine njih je promovisalo QAnon, deljenjem slogana, video snimaka ili slika pokreta. Otprilike 1 od 10 uključuje QAnon jezik ili veze u biografiji svog profila.
Ranije ovog meseca, Tramp je odabrao pesmu QAnona da zatvori miting u Pensilvaniji.
Ista pesma se pojavljuje u jednom od njegovih nedavnih spotova za kampanju i nosi naziv „WWG1WGA“, akronim koji se koristi kao poklič za pristalice Q-a koji znači „Gde ide jedan, idemo svi“(Where we go one, we go all.).
Na mreži, pristalice Q-a su uživale u Trampovoj pažnji.
Da, mrzitelji! – napisao je jedan komentator na anonimnoj QAnon grupi.
Tramp je ponovo potvrdio Q memove. I uradiće to ponovo, sve više i više njih, iznova, dok svi konačno ne shvate. Ismejavajte nas koliko god hoćete, šta god! Uskoro će Q biti svuda!
Tramp šalje jasnu poruku Patriotama – napisao je QAnon nalog na Truth Social.
Ponovo je ovo rekao s razlogom.
Bivši predsednik možda traži solidarnost sa svojim najlojalnijim pristalicama u trenutku kada se suočava sa eskalirajućim istragama i potencijalnim izazivačima unutar svoje partije, kaže Mia Bloom, profesorka na Državnom univerzitetu Džordžije koja je proučavala QAnon i nedavno napisala knjigu o ovoj grupi.
To su ljudi koji su uzdigli Trampa u status mesije, gde samo on može da zaustavi ovu zaveru – rekla je Blum u četvrtak.
Zato vidite toliko mnogo slika (u onlajn QAnon prostorima) Trampa kao Isusa.
Koristeći svoj jezik da se direktno obraća pristalicama QAnona, Tramp im govori da su sve vreme bili u pravu i da deli njihovu tajnu misiju, kaže Dženet Mekintoš, antropolog sa Univerziteta Brandeis koja je proučavala QAnonovu upotrebu jezika i simbola.
Glavne platforme društvenih medija, uključujući Jutjub, Fejsbuk i Tviter, zabranile su sadržaj povezan sa QAnonom i suspendovale ili blokirale naloge koji žele da ga šire. To je primoralo veći deo aktivnosti ove grupe na platforme koje imaju manje korisnika, uključujući Telegram, Gab i Trampovu platformu, Truth Social.
Pratite nas na društvenim mrežama Fejsbuk i Telegram
Dnevni Puls/Mediji