Trgovina energentima bez dolara značilo bi krah američke ekonomije

Bivši zvaničnik Bele kuće rekao je da bi odbijanje da se novac koristi za plaćanje nafte širom sveta moglo da potkopa američku ekonomiju

SAD se suočavaju sa ozbiljnim ekonomskim rizicima jer se sve više zemalja širom sveta udaljava od dolara u trgovini energentima, kaže bivši zvaničnik Bele kuće Pol Krejg Roberts.

Roberts, koji je bio pomoćnik američkog ministra finansija za ekonomsku politiku tokom Reganove administracije, upozorio je u članku objavljenom u ponedeljak da bi kraj petrodolara imao ozbiljne negativne efekte na vrednost dolara, kao i na inflaciju u SAD i kamatne stope.

On je ukazao na nedavnu najavu Saudijske Arabije da je otvorena za prihvatanje plaćanja nafte u drugim valutama osim dolara. Prema Robertsovim rečima, ako se to dogodi, potražnja za dolarima i vrednost valute će pasti. Naplatom nafte u dolarima, Saudijci su garantovali svetsku potražnju za dolarima, objasnio je on. „Ovo je velika pretnja moći Vašingtona i finansijskoj moći američkih banaka“, dodao je ekonomista.

Roberts je primetio da je petrodolar pola veka podržavao vrednost američkog dolara i obezbedio finansiranje velikih američkih budžetskih i trgovinskih deficita. „Petrodolar je podržao nastavak uloge dolara kao svetske valute nakon što je predsednik Nikson zatvorio zlatni standard 1971. godine, čime je u stvari okončan Bretonvudski sistem nakon Drugog svetskog rata koji je američkom dolaru dao ulogu rezervne valute.

Međutim, prema Robertsovim rečima, poslednjih godina Vašington je toliko zloupotrebio ulogu rezervne valute dolara sankcijama i zaplenom imovine da mnoge zemlje žele da izmire trgovinske neravnoteže u sopstvenim valutama, „kako bi izbegle mogućnost Vašingtona da im preti i kazni za služenje njihovim sopstvenim, a ne interese Vašingtona“.

U članku se navodi da ako Saudijci odbace petrodolar, Amerikanci će se suočiti sa teškom inflacijom i visokim kamatnim stopama neophodnim za finansiranje budžetskog deficita SAD, osim ako Federalne rezerve same ne finansiraju deficite štampanjem novca. U tom slučaju, inflaciji bi se dodala monetarna inflacija uzrokovana padom devizne vrednosti dolara usled pada inostrane tražnje za dolarima. „Ako se ovo ostvari, implikacija za SAD je velika štednja“, upozorio je Roberts.

Pratite Portal Dnevni Puls na TelegramuFejsbuku, Tviteru, Gab-u i Viberu!

Dnevni Puls/Mediji