Tržište gasa će godinama ostati nestabilno

Napori za diverzifikaciju će pomoći, ali će se ruski gas na kraju vratiti u Evropu, kaže ministar energetike

Globalno tržište prirodnog gasa ostaće nestabilna u narednih nekoliko godina zbog nestašice snabdevanja usled rastuće potražnje, rekao je katarski ministar energetike i šef QatarEnergy Saad Al Kabi na konferenciji Atlantskog saveta u Abu Dabiju u subotu.

Prema Al Kabiju, uprkos trenutnom padu evropskih cena gasa, uglavnom zbog blagog vremena, region će se verovatno boriti da popuni zalihe gasa za sledeću zimu s obzirom na nedostatak snabdevanja iz Rusije.

„To će biti nestabilna situacija još neko vreme. Donosimo mnogo gasa na tržište, ali to nije dovoljno… Srećom (EU) nije imala veliku potražnju za gasom zbog toplijeg vremena. Pitanje je šta će se desiti kada budu želeli da popune svoja skladišta ove godine“, naveo je on, dodajući da ne očekuje da će dodatne količine gasa ući na tržište najmanje do 2027. godine.

Al Kabi smatra da će se, uprkos naporima da se diversifikuju isporuke, evropske zemlje na kraju vratiti na ruski gas zbog nedostatka alternativnih izvora.

„Ruski gas će se vratiti u Evropu kada Rusija i EU nekako uspeju da reše situaciju, iako će (evropske) zemlje verovatno učiniti raznovrsnijim svoje izvore ugljovodonika i prestati da se oslanjaju na Rusiju 100%… Ali ruski gas se vraća nazad. , po mom mišljenju, u Evropu, a to će biti velika korist za gasni sektor i celo evropsko tržište i pomoći u stabilizaciji cena“, rekao je on.

Cene gasa u Evropi porasle su prošle godine nakon pokretanja ruske vojne operacije u Ukrajini i naknadnih sankcija Zapada Moskvi. Do 2022. Rusija je bila najveći snabdevač gasom u regionu. Ali sada su isporuke znatno smanjene, a situacija je dodatno pogoršana incidentom u septembru koji je gasovod Severni tok 1, glavnu rutu za isporuke ruskog gasa, učinio nefunkcionalnim.

Posledično povećanje cena se smanjilo krajem godine usled povećanog uvoza tečnog prirodnog gasa (LNG) iz zemalja uključujući Katar i relativno toplog vremena. Međutim, cene su i dalje daleko iznad istorijskih proseka i analitičari kažu da bi mogli ponovo da porastu kada Kina u potpunosti ponovo otvori svoju ekonomiju nakon zatvaranja pandemije, podižući globalnu potražnju.

Pratite Portal Dnevni Puls na TelegramuFejsbuku, Tviteru, Gab-u i Viberu!

Dnevni Puls/Mediji