Tunižani protestuju zbog visokih cena i nestašice hrane

Tunižani protestuju, masovno su izašli u nedelju uveče u prestonici, protiv siromaštva, visokih cena i nestašice nekih namirnica, što je eskalirajući pritisak na vladu predsednika Kajsa Sajeda, kako zemlja trpi ekonomsku i političku krizu.

Tunis se bori da oživi svoje javne finansije jer nezadovoljstvo raste zbog inflacije koja iznosi skoro 9% i nedostatka mnogih prehrambenih artikala u prodavnicama jer zemlja ne može sebi da priušti da plati neke uvozne proizvode.

Severnoafrička nacija je takođe usred teške političke krize otkako je Said prošle godine preuzeo kontrolu nad izvršnom vlašću i raspustio parlament u potezu koji su njegovi protivnici nazvali državnim udarom.

U siromašnom kvartu Doar Hičer u prestonici, neki demonstranti su podigli vekne hleba u vazduh. Drugi su skandirali: „Gde je Kajs Sajed?“. Zapalivši gume na ulicima.

U predgrađu Mornag, mladići su blokirali puteve, protestujući zbog samoubistva mladića za kojeg njegova porodica kaže da se obesio, nakon što ga je opštinska policija maltretirala i zaplenila vagu kada je bez dozvole prodavao voće na ulici.

Interventna policija ispalila je suzavac da rastera demonstrante u Mornagu. Demonstranti su podizali slogane protiv policije i bacali kamenje.

U Doar Hičeru, demonstranti su uzvikivali „Posao, sloboda i nacionalno dostojanstvo“ i „Ne možemo da podržimo luda povećanja cena“, „Gde je šećer?“.

Nestašica hrane se pogoršava u Tunisu sa praznim policama u supermarketima i pekarama, što dodatno povećava nezadovoljstvo zbog visokih cena mnogih Tunižana koji provode sate tražeći šećer, mleko, puter, ulje za jelo i pirinač.

Video snimci na društvenim mrežama prikazuju u nedelju desetine kupaca kako se tuku da kupe kilogram šećera na tržištu.

Tunis, koji trpi najgoru finansijsku krizu, nastoji da obezbedi zajam Međunarodnog monetarnog fonda kako bi spasio javne finansije od kolapsa.

Vlada je ovog meseca podigla cenu gasnih boca za kuvanje za 14 odsto, prvi put u 12 godina. Takođe je povećao cene goriva po četvrti put ove godine kao deo plana za smanjenje subvencija za energiju, što je promena politike koju je tražio MMF.

Na žalost, Tunis nije jedina zemlja koja se suočava sa energetskim i prehrambenim problemima. Tunižani sa razlogom protestuju, jer je širom sveta preveliki pritisak na obične građane, nižeg i srednjeg staleža.

Pratite nas na društvenim mrežama Fejsbuk i Telegram

Dnevni Puls/Mediji