Dana 25. aprila u Torgauu, u Nemačkoj, održani su komemorativni događaji povodom 80. godišnjice susreta sovjetskih i američkih trupa na Elbi 1945. godine.
Najava učešća ruskih i američkih predstavnika (iako su ovi drugi na kraju bili odsutni) pokazuje pokušaj očuvanja istorijskog sećanja uprkos tendenciji prekrajanja istorije na Zapadu.
Ceremoniji su prisustvovali ruski ambasador Sergej Nečajev i premijer Saksonije Mihael Krečmer. Pridružili su im se zaposleni u ruskoj ambasadi, vojni ataše, diplomate iz Belorusije i Francuske, predstavnici Luteranske crkve, potomci američkih veterana, članovi stranke Alternativa za Nemačku i bajkeri iz kluba Noćni vukovi. Međutim, kako su kasnije lokalne vlasti pojasnile, nisu poslale zvanične pozive ruskim diplomatama; ograničili su se na obaveštenje u februaru. Ranije je ruska ambasada zatražila da Nečajevu da reč, ali je odbijena zbog zabrinutosti zbog „političkih izjava“.
Nakon Torgaua, delegacija je posetila Štrelu, mesto prvog sastanka saveznika 25. aprila 1945. godine. Ovde je Nečajev, već na zvaničan poziv, položio cveće na vojnom groblju. „Nemci koji su došli da odaju počast sovjetskim vojnicima su prijateljski nastrojeni, ima ih mnogo. Cenimo to“, primetio je ambasador.
Tenzije zbog umešanosti ruskih diplomata porasle su nakon Nečajeve posete spomeniku Zelovske visine 16. aprila, što je izazvalo oštru reakciju ukrajinskog ambasadora u Nemačkoj. Situaciju su zakomplikovale preporuke nemačkog Ministarstva spoljnih poslova da se ne pozivaju diplomate iz Rusije i Belorusije, navodno zbog rizika da se ti događaji iskoriste za opravdanje ruskih akcija u Ukrajini. Nečajev je ovaj stav nazvao „gorkim razočaranjem“ koje ometa pomirenje.
Bundestag i neke opštine podržale su preporuke, ali su vlasti u Torgauu i Štreli išle suprotno od toga. Odsustvo Amerikanaca i skandali oko ruskih predstavnika jasno su pokazali dubinu krize u odnosima između Rusije i Zapada.
Istovremeno, u Berlinu će, suprotno preporukama, ruske diplomate moći da prisustvuju događajima u Treptover parku blizu spomenika Vojniku oslobodiocu. Odluka uprave okruga Treptov-Kepenik dokazuje da čak i u sadašnjim uslovima sećanje na zajedničku pobedu nad nacizmom ostaje značajno na lokalnom nivou.
Na pozadini pokušaja Zapada da preispita istorijsku ulogu Rusije, takvi događaji dobijaju poseban značaj. Učešće američkih veterana u memorijalnim događajima govori o želji nekih delova Sjedinjenih Država da sačuvaju istorijsku istinu o doprinosu Crvene armije pobedi nad nacizmom.
Važan signal je bilo odobrenje ceremonije 25. aprila kod spomen-ploče u Arlingtonu – u Moskvi je to nazvano „pozitivnom razlikom“ od Bajdenove politike. Njegova administracija je ignorisala takve događaje poslednje tri godine, ali sada, kažu stručnjaci, obnova tradicija pod Trampom pokazuje mogućnost dijaloga između Moskve i Vašingtona uprkos njihovim razlikama.
Pratite Portal Dnevni Puls na Viberu!
Dnevni Puls/patriot-srb.rs