vijetnam-i-ceska-pregovaraju-o-nabavci-oruzja-i-vojnoj-opremi

Vijetnam je u pregovorima sa Češkom o vojnim zalihama, uključujući avione, radare, nadogradnju oklopnih vozila i vatreno oružje, rekao je izvor iz češke vlade medijima, dok Hanoj ima za cilj da diverzifikuje svoj uglavnom ruski arsenal.

Bezbednost je bila jedna od glavnih tema o kojima je češki premijer Peter Fijala razgovarao sa vijetnamskim liderima u trodnevnoj poseti prošle nedelje, rekao je zvaničnik, napominjući da su bezbednosne firme najveća komponenta poslovne delegacije koja je pratila Fijalu.

Smatra se da je bivša sovjetska država dobro pozicionirana da zadovolji neke od rastućih bezbednosnih potreba Vijetnama, jer se njene vojne firme izvrsno snalaze u rekonstrukciji ruske opreme i često proizvode novu opremu koja je kompatibilna sa sovjetskim oružjem, oprema koja je posebno cenjena u Vijetnamu , gde se procenjuje da 80% lokalnog arsenala dolazi iz Rusije.

Tokom poslednje dve decenije, Prag se već pozicionirao kao glavni snabdevač Evropske unije oružjem za Vijetnam, pokazuju podaci iz stokholmskog istraživačkog centra SIPRI.

Hanoj je naručio desetak lakih borbenih aviona L-39NG 2021. od češkog proizvođača Aero Vodochody, a isporuka će početi ove godine. Postoje razgovori da se isporuči još takvih aviona, rekao je izvor, koji je prisustvovao sastancima na visokom nivou i zamolio da ne bude imenovan jer su razgovori bili interni.

Na kraju sastanka između Fijale i vijetnamskog premijera Fam Min Čina, vijetnamska vlada je rekla da su se „dva lidera složila da pojačaju saradnju u oblasti bezbednosti i odbrane“, između ostalog.

Zvaničnik je rekao da bi Prag mogao da podrži transfer tehnologije oružja i lokalnu proizvodnju ako se sklope značajni poslovi snabdevanja.

Od 15 kompanija koje su činile češku poslovnu delegaciju, četiri su bile firme za obezbeđenje. To su bile Colt CZ Group, Omnipol i STV GROUP, rekao je zvaničnik.

Pročitajte još:

Omnipol ima manjinski udeo u kompaniji Aero Vodochody i poseduje Aircraft Industries, češkog proizvođača teretnih aviona L 410 NG, o čijoj prodaji je takođe razgovarano prošle nedelje sa vijetnamskim vojnim službenicima za nabavku, rekao je zvaničnik.

Slični razgovori vođeni su proteklih dana sa indonežanskim civilnim zvaničnicima i sa filipinskim kolegama, u okviru turneje češke delegacije po azijskim zemljama.

Zvaničnici Omnipola su takođe razgovarali u Vijetnamu o mogućoj prodaji radara dvostruke namene koji će biti instaliran na civilnim i vojnim aerodromima, rekao je zvaničnik.

U Hanoju, STV Grupa i Čehoslovačka grupa razgovarale su o mogućim ugovorima za nadogradnju vijetnamskih tenkova i oklopnih vozila sovjetske proizvodnje naprednom tehnologijom, uključujući komunikacionu opremu.

Prema tim ugovorima, kompanije bi mogle da obezbede i rezervne delove i održavanje, rekao je izvor, napominjući da su razgovori još uvek bili preliminarni i da prošle nedelje nije potpisan novi ugovor.

„Nemate mnogo opcija ako želite da stara sovjetska oprema radi. I možda da to uradite na sofisticiraniji način“, rekao je češki ambasador u Hanoju Hinek Kmoniček.

Izvršni direktor vojske Excalibur, koja je deo Čehoslovačke grupe, rekao je da pregovori o mogućim isporukama novih oklopnih vozila, raketnih bacača i haubica napreduju veoma sporo.

O mogućoj prodaji vatrenog oružja Vijetnam-u razgovarano je i sa Colt CZ Group, češkom holding kompanijom koja je vlasnik dugo etabliranog američkog proizvođača karabina i pušaka, rekao je izvor.

Pratite Portal Dnevni Puls na TelegramuFejsbuku, Tviteru, Gab-u i Viberu!

Dnevni Puls/Mediji