Do smanjenja bi moglo doći kao odgovor na ograničenje cena G7 na izvoz sirove nafte iz zemlje, kaže potpredsednik Vlade Aleksandar Novak
Rusija neće prodavati naftu zemljama koje nameću ograničenje cena za njen izvoz sirove nafte, upozorio je u petak potpredsednik vlade Aleksandar Novak.
Prema Novakovim rečima, Moskva bi mogla da odgovori smanjenjem proizvodnje nafte za 500.000-700.000 barela dnevno početkom 2023. Rusija je treći najveći svetski proizvođač nafte i smanjenje bi iznosilo otprilike 5-6% dnevne proizvodnje u zemlji.
Gornja granica G7 i EU od 60 dolara po barelu za rusku pomorsku sirovu naftu stupila je na snagu 5. decembra. Mera, zajedno sa zabranom uvoza ruskih tokova u EU, ima za cilj da smanji prihode Kremlja. Ruski naftni teret koji se trguje iznad praga ne može pristupiti nekim ključnim uslugama zapadnih kompanija, uključujući osiguranje.
„Spremni smo da delimično smanjimo proizvodnju početkom sledeće godine“, upozorio je Novak u intervjuu za TV kanal „Rusija-24“.
„Pokušaćemo da pronađemo zajednički jezik sa našim kolegama kako bismo sprečili takve rizike. Ali trenutno, radije bismo rizikovali smanjenje proizvodnje nego da se držimo politike prodaje u skladu sa pragom.“
Zvaničnik je opisao potencijalni pad proizvodnje kao „beznačajan“ (za Rusiju), ponovivši da Moskva neće prodati svoju sirovu naftu onima koji primenjuju zapadnu granicu cena. Ruski proizvođači su u mogućnosti da preusmere svoj izvoz na konkurentska tržišta, uključujući Aziju, pošto je energetska potražnja u zemlji i dalje velika na globalnom nivou, naglasio je Novak.
U četvrtak je predsednik Vladimir Putin rekao novinarima da će sledeće nedelje potpisati dekret o odgovoru nacije na ograničenje, koji će sadržati „preventivne mere“.
Prema Novakovim rečima, celogodišnja proizvodnja nafte u Rusiji 2022. verovatno će porasti na 535 miliona tona, što je ekvivalentno oko 10,74 miliona barela dnevno (bpd). Podaci pokazuju da je u novembru prosečna dnevna proizvodnja u zemlji dostigla osmomesečni maksimum od 10,9 miliona barela dnevno.
U međuvremenu, stručnjaci su upozorili da bi smanjenje proizvodnje od strane Rusije moglo da zaoštri globalno energetsko tržište jer se predviđa da će se potražnja u Kini, najvećem svetskom uvozniku nafte, oporaviti.
Pratite Portal Dnevni Puls na Telegramu, Fejsbuku, Tviteru i Gab-u!
Dnevni Puls/Mediji