Japan planira da preokrene plan nuklearnog povlačenja uveden nakon katastrofe u Fukušimi, savetodavno veće japanske vlade odobrilo je plan za oživljavanje sektora nuklearne energije u zemlji, saopštio je u četvrtak premijer Fumio Kišida.
Prema nacrtu politike, koji predstavlja preokret državnog plana za postupno ukidanje nuklearnog oružja usvojenog nakon katastrofe u Fukušimi, kaže se da nuklearna energija nudi stabilnu proizvodnju energije i igra „važnu ulogu kao izvor energije bez ugljenika u postizanju snabdevanja stabilnost i neutralnost ugljenika.”
Japan planira da predloži ponovno pokretanje većine postojećih nuklearnih reaktora, produženje njihovog životnog veka preko granice od 60 godina i izgradnju novih modernih jedinica koje će zameniti stare.
Politika, koju je izradilo Ministarstvo ekonomije i industrije, već je ranije ove nedelje dobila zeleno svetlo od strane japanske agencije za nuklearnu regulaciju, a sada joj je potrebno odobrenje od kabineta ministara. Kabineti bi mogli da se izjasne vrlo brzo i da plan stupi na snagu već u februaru. Poslednji korak, kako bi uredba postala zakonita, biće obezbeđivanje odobrenja parlamenta.
Nesreća u nuklearnoj elektrani Fukušima dogodila se 2011. godine, kada su zemljotres jačine 9,0 stepeni po Rihterovoj skali i cunami koji je usledio, pogodio lokaciju, izazvavši katastrofalni slom.
Nakon katastrofe, Japan je usvojio plan za postupno ukidanje nuklearne energije, smanjivši proizvodnju nuklearne energije na samo 1% ukupne proizvodnje sa oko 30% pre incidenta i zatvorivši većinu reaktora.
Međutim, Tokio je kasnije počeo postepeno da ponovo pokreće reaktore kako bi se borio protiv problema sa snabdevanjem energijom.
U maju ove godine, premijer Kišida je obećao da će ponovo aktivirati neaktivne nuklearne elektrane kako bi stabilizovao cene energije i snabdevanje zbog neizvesnosti na energetskom tržištu usred rata vezanog za sankcije između Rusije i Zapada.
Japan, koji je stao na stranu Zapada u sankcionisanju Moskve, u velikoj meri zavisi od uvoza energenata, uključujući i iz Rusije. Prošle godine, oko 4% sirove nafte u zemlji i 9% njenog gasa dolazilo je iz Rusije.
Pratite Portal Dnevni Puls na Telegramu, Fejsbuku, Tviteru i Gab-u!
Dnevni Puls/Mediji