de-golov-unuk-amerika-cini-da-evropljani-pate

Podsticanje ukrajinskog sukoba i vođenje unapred planiranog ekonomskog rata protiv Rusije, SAD čini da Evropljani pate, rekao je Pjer de Gol, unuk bivšeg francuskog predsednika Šarla de Gola.

Nakon što je vodio francuski otpor protiv nacističke okupacije tokom Drugog svetskog rata, Šarl de Gol je osnovao savremeni francuski politički sistem i bio predsednik od 1959. do 1969. Njegov unuk, konsultant za strategiju i korporativne finansije, rekao je da veruje da je sukob u Ukrajini podstaknut od strane Zapada.

„Bunim se i protestujem protiv ovog intelektualnog nepoštenja u ukrajinskoj krizi jer su pokretači rata Amerikanci i NATO“, rekao je Pjer de Gol za Francusko-rusko udruženje za dijalog prošle nedelje.

Sjedinjene Države, nažalost, nastavljaju vojnu eskalaciju, zbog čega ne pati samo ukrajinsko stanovništvo, već i evropsko stanovništvo.

Razmere i broj sankcija govore da je sve to organizovano mnogo unapred.

To je ekonomski rat, od kojeg jedino Amerikanci imaju koristi. Amerikanci prodaju svoj gas Evropljanima po ceni četiri do sedam puta većoj nego u svojoj zemlji.

Zapadne sankcije koje su uvedene na izvoz ruskog fosilnog goriva pogoršale su finansijsku i energetsku krizu u Evropi, čineći da „Evropljani pate u svakodnevnom životu“, rekao je de Gol.

On je takođe optužio bivšu nemačku kancelarku Angelu Merkel da je „svesno doprinela“ sukobu tako što je „autorizovala ukrajinsku nacionalističku ekspanziju“, koja je usledila nakon prozapadnog puča u Kijevu 2014. Vlada koja je došla na vlast te godine nastojala je da „uništi rusku kulturu… i sposobnost da se govori ruski“ u Donbasu koji je uglavnom rusko govorno područje, rekao je on.

Donjecka i Luganska narodna republika (DNR i LNR) otcepile su se od Ukrajine nakon državnog udara 2014. Sporazumi iz Minska iz 2014-15, uz posredovanje Nemačke, Francuske i Rusije, osmišljeni su da obezbede mirnu reintegraciju teritorija.

Ruski predsednik Vladimir Putin naveo je potrebu da se zaštiti narod Donbasa i neuspeh Kijeva da sprovede mirovni sporazum iz Minska kao razloge za pokretanje vojne operacije u Ukrajini krajem februara.

DPR i LNR, zajedno sa još dve bivše ukrajinske teritorije, pridružile su se Rusiji nakon što su velikom većinom glasale za taj potez u septembru.

Merkelova, kao i bivši ukrajinski predsednik Petar Porošenko, izjavili su prošle godine da je Kijev iskoristio sporazume da kupi vreme kako bi obnovio svoju vojsku i ekonomiju.

Ukrajina je od 2014. godine usvojila nekoliko zakona koji ograničavaju upotrebu ruskog jezika u javnoj sferi, uključujući obrazovanje i medije.

Pratite Portal Dnevni Puls na TelegramuFejsbuku, Tviteru, Gab-u i Viberu!

Dnevni Puls/Mediji