Naučnici prave hibrida soma i aligatora za ljudsku ishranu

Naučnici iz oblasti genetike su stvorili su soma koji je otporan na bolesti koristeći DNK aligatora. Takve „zveri“ će jednog dana možda postati deo naše ishrane.

Grupa naučnika sa Univerziteta Auburn objavila je u januaru rad u kojem su detaljno opisali svoje napore da genetski modifikuju soma pomoću gena katelicidina aligatora.

Katelicidin, koji se nalazi u crevima, je antimikrobni peptid odgovoran za pomoć organizmima u borbi protiv bolesti.

Gen, koji je dodat korišćenjem CRISPR-a, povećao je otpornost na bolesti među somovima u poređenju sa divljim somom. Istraživači su primetili da su stope preživljavanja soma bile „dva i pet puta veće“ u intervjuu za MIT Technology Review.

Pošto su istraživači dodali katelicidin genu za reproduktivni hormon, to je takođe smanjilo sposobnost soma da se razmnožava, što je, kako su rekli, važno za sprečavanje genetske kontaminacije hibridne ribe divljim somom.

Autori su primetili neke nesigurnosti u korišćenju CRISPR tehnologije, koja se prvenstveno koristi i proučava kod sisara, na ribama. Rad još nije recenziran.

Međutim, istraživači se nadaju da se uređivanje gena aligatora i soma može koristiti u tandemu sa drugim tehnikama uzgoja soma kako bi se pomoglo farmerima u njihovim prinosima soma.

Procenjuje se da je 2021. godine u SAD proizvedeno oko 307 miliona funti živog soma, prvenstveno na jugu. Som čini preko 50% američke potražnje za ribom uzgojenom na farmama.

Proces njihovog uzgoja je radno i kapitalno intezivan, Bolesti se šire među somovima zbog nedostatka prostora na farmama na kojima se uzgajaju. Oko 45% mladih somova umire od zaraznih bolesti. Ribe generalno takođe postaju manje otporne na antibiotike.

Iako potrošačima može biti neprijatno zbog ideje da njihov som deli DNK sa aligatorom, Reks Danham i Baofeng Su, dva od vodećih istraživača studije, rekli su za MTR da bi hibridno meso bilo savršeno bezbedno.

„Pojeo bih ga u jednom trenutku“, rekao je Danham za MTR.

Pratite Portal Dnevni Puls na TelegramuFejsbuku, Tviteru, Gab-u i Viberu!

Dnevni Puls/Mediji