Džejn Gudol upozorila celo čovečanstvo

Legendarna naučnica i zaštitnica prirode Džejn Gudol i dalje neumorno putuje svetom kako bi podizala svest o ekološkoj krizi.

Gudol je u Beču govorila o hitnosti delovanja protiv gubitka biodiverziteta. Istakla je da je “prozor vremena za spas klime sve uži” i pozvala na odlučne korake u očuvanju prirode.

Misija sadnje dva miliona stabala u Ugandi

U saradnji sa lokalnim zajednicama i tehnološkom kompanijom Ecosia, Fondacija Džejn Gudol sprovela je petogodišnji projekat u Ugandi, tokom kojeg je posađeno gotovo dva miliona stabala. Cilj projekta je obnova ugroženih staništa 5.000 šimpanzi u zemlji.

“Nalazimo se usred šestog velikog izumiranja,“ upozorila je Gudol.

Što više činimo na obnovi prirode i zaštiti šuma, to su naše šanse za opstanak veće. Drveću je potrebno vreme da poraste do veličine koja može značajno apsorbovati ugljen-dioksid, ali svaka akcija sadnje doprinosi borbi protiv klimatskih promena.”

Gubitak biodiverziteta ugrožava budućnost

Gudol je istakla da uništavanje šuma i divljih prostora direktno doprinosi klimatskoj krizi. Podsetila je na svoja istraživanja u Tanzaniji pre više od šest decenija, kada su se sezonske kiše mogle precizno predvideti. “Danas kiše dolaze u sušnom periodu, a suše u kišnom. To remeti prirodne cikluse biljaka, životinja i insekata.”

“Ako ne preduzmemo stroge regulative, brzo pređemo na obnovljive izvore energije i zaustavimo industrijsku poljoprivredu koja uništava zemljište i biodiverzitet, naša budućnost je osuđena.”

Pionirski rad i borba za nauku

Gudol je postala pionirka u istraživanju šimpanzi, prva otkrivši da koriste alatke – veštinu za koju se nekada smatralo da je isključivo ljudska. Njena metoda istraživanja, koja je uključivala imenovanje životinja i emocionalnu povezanost s njima, naišla je na skepticizam naučne zajednice. Ipak, njen mentor, profesor Luj Likaj, prepoznao je vrednost njenog pristupa.

“On je želeo nekoga čiji um nije iskrivljen redukcionističkim stavovima prema životinjama”, objasnila je Gudol.

Prisustvo čimpanze po imenu Dejvid Sivi Brada bilo je ključno za njen uspeh. „On je prvi izgubio strah od mene, priseća se. “Jednog dana mi je nežno stisnuo prste, gest kojim čimpanze pokazuju međusobno razumevanje. Savršeno smo se razumeli.”

“Moramo da postanemo odlučniji”

Uprkos izazovima tokom karijere, uključujući odbijanje neželjenih romantičnih napredovanja svog mentora, Gudol ostaje posvećena misiji očuvanja prirode. “Ljudi moraju shvatiti da je vreme da se zakonodavstvo o zaštiti životne sredine pooštri”, zaključuje.

“Nemamo mnogo vremena da pomognemo planeti, ali još uvek imamo šansu”, rekla je ona na kraju obraćanja.

Pratite Portal Dnevni Puls na Viberu!

Dnevni Puls/objektiv.rs