vodece-aplikacije-potrosacima-pruzaju-lazne-informacije

Da li ste nedavno proverili lične podatke i dozvole koje ste dali aplikacijama koje često koristite? Ako imate aplikacije kao što su Twitter, Facebook, Facebook Lite, Snapchat, Minecraft ili Grand Theft Auto: San Andreas, bilo da su besplatne ili plaćene, možda bi bilo vredno pogledati još jednom.

Politike privatnosti ovih aplikacija mogu otkriti da ste ih ovlastili da dele vaše korisničke podatke sa različitim kompanijama, uključujući oglašivače, dobavljače internet usluga i platforme.

U suštini, iako su to vaši podaci, lako se mogu preneti na drugo mesto bez vašeg znanja.

Nova studija pod nazivom „Ne vidite zlo: kako rupe u oznakama za bezbednost podataka u Google Play prodavnici ostavljaju kompanije jasnim, a potrošače u mraku“, koju su sproveli istraživači Mozila fondacije, ispitalo je da li oznake bezbednosti podataka Google Play prodavnice pružaju tačne informacije o lične podatke koje aplikacije prikupljaju, koriste i dele sa potrošačima.

Mozila je otkrila da su se u 80% pregledanih aplikacija samoprijavljene informacije u Google-ovom obrascu za bezbednost podataka razlikovale od onoga što se u smernicama aplikacija zapravo navodi.

Dok Gugl dozvoljava pojedincima da kontrolišu koje informacije dele sa kompanijom, istraživači su otkrili da su rupe koje su otkrili bile „ozbiljne“. Dodali su da se Gugl oslobađa odgovornosti da proverava da li su informacije tačne navodeći da su aplikacije „odgovorne za davanje potpunih i tačnih izjava“ u svojim oznakama o bezbednosti podataka.

Mozila je sprovela studiju upoređujući politike privatnosti i oznake 20 najboljih besplatnih i plaćenih aplikacija u Google Play prodavnici. Svaka oznaka je ocenjena kao „Loša“, „Potrebno je poboljšanje“ ili „U redu“ na osnovu obima neslaganja između onoga što su kompanije za aplikacije rekle Google-u i stvarne prakse.

Od 40 aplikacija, 16 ili 40% dobilo je ocenu „Loše“, uključujući Minecraft, Twitter i Facebook. 15 aplikacija ili 37,5% dobilo je ocenu „Potrebno je poboljšanje“, uključujući YouTube, Google maps, Gmail, TikTok, WhatsApp Messenger i Instagram.

Samo šest aplikacija ili 15% dobilo je ocenu „Okay“, uključujući Candy Crush Saga, Google Play igre, Subway Surfers, Stickman Legends Offline, Power Amp Full Version Unlocker i League of Stickman: ​​2020 Ninja.

Džen Kaltrider, vođa projekta u Mozili, izrazila je zabrinutost da Guglove oznake bezbednosti podataka obmanjuju i donose više štete nego koristi.

Ona je pozvala na poštene oznake bezbednosti podataka kako bi pomogla potrošačima da zaštite svoju privatnost.

Da bi se zaštitili, potrošači bi trebalo da pregledaju dozvole aplikacije i isključe ono što ih se tiče.

Provera dozvola koje aplikacija koristi može pomoći u proceni pouzdanosti. Potrošači takođe treba da pročitaju politiku privatnosti i potraže reči „prikupi“ ili „prodaju“ da bi utvrdili koje lične podatke aplikacija prikuplja. Ona je takođe savetovao brisanje nepotrebnih aplikacija kako bi politike privatnosti i bezbednosne propuste bile pod kontrolom.

Pratite Portal Dnevni Puls na TelegramuFejsbuku, Tviteru, Gab-u i Viberu!

Dnevni Puls/DurovsCode