Univerzitet Džons Hopkins zalaže se za „organoidnu inteligenciju“ kao budućnost za neuronske mreže, navodi se u saopštenju
Naučnici i istraživači rade na veštačkoj inteligenciji (AI) izgrađenoj od ćelija ljudskog mozga, kako je otkriveno u saopštenju za štampu Univerziteta Džon Hopkins u utorak. Projekat promiče „biocomputing“ kao novi veliki korak za neuronske mreže.
Naučnici imaju za cilj da izgrade ovu „organoidnu inteligenciju“ predvodi profesor doktor Tomas Hartung. Istraživač tvrdi da računarstvo i veštačka inteligencija dostižu plafon i da se hardverska ograničenja mogu prevazići pomoću „organoida“ – tkiva uzgojenog u laboratoriji koje podseća na ljudske organe.
Hartung tvrdi da bi mu to omogućilo da „kompaktira računarsku snagu i poveća svoju efikasnost da prevaziđe naše trenutne tehnološke granice“.
Konkretno, saopštenje za štampu univerziteta naglašava rad tima na organoidima zasnovanim na ljudskom mozgu. Hartung je rekao da njegov tim može da koristi ovo laboratorijski uzgojeno tkivo da radi stvari „koje etički ne možete da radite sa ljudskim mozgovima“. U saopštenju se dalje tvrdi da ovo istraživanje neće samo koristiti funkcionisanju AI, već i unaprediti tretman ljudskih kognitivnih problema i oštećenja.
ChatGPT, alatka za obradu jezika kreirana od strane OpenAI-a, donosi naslove i izaziva kontroverze. Pokazalo se da je neuronska mreža dovoljno „pametna“ da položi ispit za lekarsku dozvolu u SAD u januaru, kako je izvestio MedPage Today. Prošlog meseca, ruski student je uspešno predstavio tezu napisanu veštačkom inteligencijom i dobio diplomu, što je dovelo do skandala oko alata za obradu. Univerziteti Oksford i Kembridž zabranili su upotrebu ChatGPT-a prilikom pisanja akademskog rada zbog zabrinutosti da plagira ljudske ideje, izvestio je INews u utorak.
Istaknutost ChatGTP-a izazvala je bum u generativnoj industriji veštačke inteligencije, sa više kompanija koje žele da razviju sopstvene rivale. Vlasnik Tesle i SpaceX-a Ilon Mask nazvao je bota „zastrašujuće dobrim“ na Tviteru u decembru i razmatra stvaranje sopstvenog konkurenta u neuronskoj mreži. Prema višestrukim izveštajima, Peking nastoji da razvije sopstveni analog AI i istovremeno zabranjuje pristup onom sa sedištem u SAD, tvrdeći da se može koristiti za „širenje lažnih informacija“.
Pratite Portal Dnevni Puls na Telegramu, Fejsbuku, Tviteru, Gab-u i Viberu!
Dnevni Puls/RT