marburg-virus-ubio-pet-ljudi-u-tanzaniji

Virus Marburg ubio je pet osoba u severozapadnom tanzanijskom regionu Kagera, saopštilo je ministarstvo zdravlja te zemlje.

Visoka temperatura je čest simptom smrtonosnog virusa sličnog eboli, često praćen krvarenjem i otkazivanjem organa.

Ministarka zdravlja Tanzanije Umi Mvalimu rekla je da je bolest obuzdana i da je uverena da se neće dalje širiti.

Tri osobe se leče u bolnici, a vlasti traže 161 kontakt, dodala je Mvalimu.

Svetska zdravstvena organizacija (SZO) pohvalila je strategiju Tanzanije za kontrolu širenja ovog smrtonosnog virusa.

Regionalni direktor SZO za Afriku, dr Matšidiso Moeti, rekao je: „Napori tanzanijskih zdravstvenih vlasti da utvrde uzrok bolesti jasan su pokazatelj odlučnosti da se efikasno odgovori na epidemiju.“

Dr Moeti je rekao da SZO sarađuje sa tanzanijskom vladom na „brzo pojačanju mera kontrole kako bi se zaustavilo širenje virusa“.

Virus Marburg je rođak jednako smrtonosnog virusa ebole, deo porodice filovirusa i ubija u proseku polovinu zaraženih, kaže SZO.

To je teška, često fatalna bolest sa simptomima uključujući glavobolju, groznicu, bolove u mišićima, povraćanje krvi i krvarenje.

SZO je saopštila da nisu odobrene vakcine ili antivirusni tretmani za lečenje ovog virusa, ali dodaje da je rehidracija oralnim ili intravenskim tečnostima poboljšala preživljavanje.

Nedavne infekcije i smrtni slučajevi u Marburgu bili su koncentrisani na afričkom kontinentu, gde su stotine ljudi umrle od virusa u prošlosti.

Virus je prvi put identifikovan 1967. godine, nakon što je u Nemačkoj i Srbiji istovremeno zaražena i umrla 31 osoba.

Od tada je bilo epidemija u Gvineji, Ugandi, Angoli, Demokratskoj Republici Kongo, Keniji i Južnoj Africi, izveštava SZO.

Ekvatorijalna Gvineja je prijavila svoju prvu epidemiju prošlog meseca. Prema SZO i lokalnim vlastima, najmanje devet osoba je umrlo.

U julu prošle godine, dve osobe su umrle u Gani od virusa, a 98 kontakata je stavljeno u karantin. Dva meseca kasnije, zemlja je proglasila kraj epidemije.

Godine 2021. zdravstveni zvaničnici Gvineje potvrdili su prvi slučaj virusa u Zapadnoj Africi, dok je epidemija u Angoli 2005. ubila više od 300 ljudi.

Egipatski slepi miš često nosi virus, ali ga mogu nositi i afrički zeleni majmuni i svinje.

Među ljudima se širi telesnim tečnostima i kontaktom sa kontaminiranom posteljinom.

Pratite Portal Dnevni Puls na TelegramuFejsbuku, Tviteru, Gab-u i Viberu!

Dnevni Puls/Mediji