lula-da-silva-i-klub-mira-sa-kinom

Brazilski predsednik Luiz Inasio Lula da Silva predstaviće svoju viziju međunarodnog „kluba mira“ koji ima za cilj rešavanje sukoba u Ukrajini kada se ove nedelje sastane sa kineskim predsednikom Si Đinpingom u Pekingu, rekao je njegov ministar spoljnih poslova za Fajnenšel tajms u petak.

Lula, koji je ostao neutralan po pitanju sukoba, veruje da nesvrstane nacije poput Brazila imaju najbolje šanse da posreduju u mirovnom sporazumu.

„Veoma smo zainteresovani da promovišemo ili pomognemo da se stvori neka vrsta sastanka koji bi doveo do mirovnog procesa“ – rekao je brazilski ministar inostranih poslova Mauro Viejira za novine.

Predsednik je toliko puta rekao da čuje mnogo o ratu, a vrlo malo reči o miru. Zainteresovan je za mirovne razgovore.

Otkako je na izborima u oktobru prošle godine pobedio desničara Žaira Bolsonara, Lula se uglavnom držao politike neutralnosti svog prethodnika prema Ukrajini.

Međutim, on je preuzeo aktivniju ulogu na međunarodnom planu od Bolsonara, najavljujući u januaru da namerava da okupi grupu nalik G20 „kako bi stavio tačku na sukob Rusije i Ukrajine“.

Neophodno je konstituisati grupu sa dovoljno snage da bude poštovana za pregovaračkim stolom i sesti sa obe strane – rekao je tada.

Tokom svoje predizborne kampanje, Lula je proglasio ukrajinskog predsednika Volodomira Zelenskog „odgovornim kao i (ruskog predsednika Vladimira) Putina za rat“ i osudio lidere SAD i EU što su Ukrajini obećali članstvo u NATO.

Od stupanja na dužnost, brazilski lider se sastao sa američkim predsednikom Džoom Bajdenom i nemačkim kancelarom Olafom Šolcom, a telefonom je razgovarao sa Zelenskim i Putinom.

Ističući potrebu da se pronađe „izlaz za okončanje ovog rata“ nakon sastanka sa Bajdenom prošlog meseca, Luline pozive na mir ponovila je Kina, koja je dve nedelje kasnije objavila „Stav od 12 tačaka o političkom rešenju ukrajinske krize“.

Putin je pozdravio kineski plan, ali su ga SAD odbacile.

Američki državni sekretar Antoni Blinken u ponedeljak je opisao predlog Pekinga kao „taktički potez“ za zaustavljanje sukoba u korist Rusije, dok je u Ukrajini Zelenski rekao prošlog meseca da se slaže samo sa nekoliko tačaka u dokumentu.

Svaki plan koji iznesu Lula i njegov potencijalni „klub mira“ može biti primljen na isti način, kao što je bio slučaj kada je Meksiko predložio sopstveni mirovni plan u Ujedinjenim nacijama prošle godine. Savetnik ukrajinske vlade Mihail Podoljak odbacio je meksički predlog kao „ruski plan“, a Kijev je dva meseca kasnije objavio sopstveni mirovni plan od deset tačaka.

Međutim, plan Kijeva je uključivao zahteve da Rusija ustupi teritoriju Krima Ukrajini i pošalje svoje zvaničnike u tribunale za ratne zločine, i kao takav je odbačen od strane Moskve kao neuspeh.

Pratite Portal Dnevni Puls na TelegramuFejsbuku, Tviteru, Gab-u i Viberu!

Dnevni Puls/Mediji