japan-direktor-skole-nazvao-ukrajinske-izbeglice

Direktor škole japanskog jezika navodno je podneo ostavku pošto je ukrajinske učenike nazvao „elitnim izbeglicama“ koji dobijaju više nego što zaslužuju od vlade.

Akademija Nipon u Maebašiju, u Japanu, objavila je u ponedeljak da će Masumi Šimizu povući se sa svoje funkcije, objavio je u četvrtak lokalni list Asahi Shimbun.

Šimizuova škola primila je 38 ukrajinskih učenika, koji su se usprotivili kada ih je uprava zamolila da počnu da plaćaju školarinu nakon što su dobili nekoliko meseci besplatno.

Govoreći na konferenciji za novinare prošlog meseca, Šimizu je studente nazvao „pljačkašima“ i „elitnim izbeglicama“, koji uživaju besplatno plaćanje stanarine i poreskih olakšica, dok se azijski studenti bore da sastave kraj s krajem.

Šimizuovi komentari su izašli u javnost, a prefekturne vlasti su ukorile školu.

Ove vlasti su tada objavile da će ukrajinski studenti koji žele da nastave da uče japanski dobijati isplate za to, dok će i dalje uživati u besplatnom stanovanju i pomoći oko troškova života, objavio je list Mainichi.

Bivši direktor škole odbio je da se izvini dok je odstupio, insistirajući da „vlada prefekture čini mnogo više nego što bi trebalo“ za Ukrajince.

Šimizu je dodao da se izbeglice, od kojih su neki rekle za Mainichi da su im njegove reči nanele emocionalnu štetu, ponašaju se kao „privilegovana klasa“.

Šimizu je rekao da ga je upravni odbor škole pozvao da podnese ostavku.

Asahi Shimbun je izvestio o sličnom incidentu prošle godine u kojem je avganistanski tražilac azila u Japanu osudio očigledne dvostruke standarde vlade u odnosu na ukrajinske izbeglice.

Tvrdio je da Tokio daje Ukrajincima povlašćeni tretman u „ekstremno političkom potezu“.

Japan je od prošlog februara primio oko 2.300 ukrajinskih izbeglica, od kojih većina govori malo ili uopšte ne govori japanski.

Kao etnički i jezički homogeno društvo, Japan tradicionalno drži vrata zatvorena za izbeglice i migrante i prihvatio je rekordna 74 zahteva za azil 2021. godine, u odnosu na 27 godinu ranije.

Ukrajinci u Japanu nisu tehnički priznati kao „izbeglice“, što bi im omogućilo petogodišnje vize.

Umesto toga, dobijaju jednogodišnje radne dozvole sa mogućnošću produženja.

Pratite Portal Dnevni Puls na TelegramuFejsbuku, Tviteru, Gab-u i Viberu!

Dnevni Puls/Mediji