tajna-sluzba-sad-a-je-neke-stvari-cuvala-u-tajnosti

Poslednji put kada su agenti tajne službe pratili američkog lidera da se suoči sa krivičnim prijavama, svoju misiju su čuvali u tajnosti, čak i od sopstvenih šefova.

Bilo je to 10. oktobra 1973. i samo nekoliko agenata znalo je istoriju koju će napraviti osiguravajući da se potpredsednik SAD-a Spiro Agnju pojavi u saveznoj sudnici kako bi se izjasnio o krivici i podneo ostavku na funkciju.

„Bio je to veliki dan za zemlju i tužan dan“, rekao je Džeri Par, jedan od tih agenata, u intervjuu 2010. „I nikome nismo rekli da se to dešava. I na bolje i na gore.”

Drugi put nema tajne

Očekuje se da će tajna služba u utorak isporučiti bivšeg predsednika Donalda Trampa u sudnicu u Njujorku da bude optužen po državnim optužbama vezanim za skrivanje novčanih isplata u nedeljama pre izbora 2016.

Događaj će sigurno biti spektakl i Tramp sam planira konferenciju za novinare večeras.

Iako se mnogo govorilo o tome da je Tramp postao prvi bivši predsednik koji se pojavio na sudu da odgovara na optužnicu, tajna služba je ranije bila na sličnom mestu. I postoje lekcije koje treba izvući o tome kako su Par i drugi agenti pomogli Agnjuvu da prebrodi svoje poslednje sate kao 39. potpredsednik nacije.

Agenti su dozvolili da njihovo divljenje prema Agnju, koji je umrlo 1996. godine, stane na put da pravilno rade svoj posao.

Par, koji se pridružio tajnoj službi 1962. godine, nije bio siguran šta da očekuje kada je deceniju kasnije prisluškivan da bude zamenik šefa Agnjuovih detalja. Potpredsednik je imao reputaciju kao napadački pas predsednika Niksona.

Iza zatvorenih vrata, međutim, Par je otkrio da Agnju nije nimalo nalik njegovoj antagonističkoj ličnosti.

On je zapravo bio veoma fin čovek – rekao je Par u seriji intervjua za knjigu o spasonosnoj ulozi agenta u pokušaju atentata na Ronalda Regana.

Svi agenti su ga zaista voleli.

Primer Agnjuove ljubaznosti desio se 1972. kada su Parovi priredili božićnu zabavu za agente. Agnju je insistirao da dođe kako bi agenti koji rade na toj smeni mogli da prisustvuju. Prema Paru, koji je umro 2015. u 85. godini.

„U jedinstvenom stepenu, potpredsednik i njegova supruga Džudi (koju smo zvali ’gospođa A’), prepoznali su našu humanost i cenili našu službu“, napisao je Par u svojim memoarima iz 2013. „U tajnoj službi“. „Za njih smo bili ljudi, a ne nameštaj koji je dolazio uz posao.“

Znaci Agnjuovih ozbiljnih pravnih problema pojavili su se u avgustu 1973. kada je američki tužilac Merilenda obavestio Agnju da tužioci istražuju potpredsednika zbog navodnog uzimanja mita kao guvernera Merilenda.

Nije trebalo dugo da vesti o istrazi preplavi naslovne straname novina.

„Patnja se videla na njegovom sada iznemoglom licu“, napisao je Par. „Kako je leto prelazilo u jesen, često sam čuo uzdahe i stenjanje sa zadnjeg sedišta automobila; ponekad je tihi zvuk bio kako gospođa Agnju plače dok je njen muž pokušavao da je uteši.”

Jednog jutra, rekao je Par, potpredsednik se uznemirio kada su se provezli pored reda novinara koji su opkolili njegovu kuću u predgrađu Vašingtona. „Oni samo žele da me strpaju u zatvor,“ Agnjuv je uzdahnuo.

Par se okrenuo na svom sedištu i u šali rekao Agnju da ne brine: sa njim će otići u zatvor. „I naći ćemo nekoga da nam prokrijumčari testeru u piti“, dodao je Par, „da bismo mogli da te izvučemo.“

Pročitajte još:

U roku od nekoliko nedelja, međutim, Parov šef, Semjuel Saliman, povukao ga je u stranu kako bi objasnio da će Agnju uskoro podneti molbu za okončanje istrage. Kao deo dogovora, on bi morao da podnese ostavku.

Parov posao bi bio da otprati Agnjua do federalnog suda u Baltimoru.

Saliman je upozorio svog zamenika da „nije znao da li moramo da ga odvedemo u zatvor posle (saslušanja) ili ne, i ja bi to trebalo da znam“, rekao je Par. „Sudija bi ga mogao osuditi na zatvorsku kaznu.“

Zatim je Saliman dao Paru naređenje: nikome nije mogao reći o putovanju, čak ni njihovim pretpostavljenima.

Nakon saznanja da bi potpredsednik mogao da podnese ostavku, tajna služba bi morala da požuri agente da zaštite predsednika Predstavničkog doma, sledećeg na redu za predsednika.

Takav potez bi skrenuo pažnju novinara.

Agnju nije želeo da vesti procure pre nego što njegova ostavka postane zvanična, i zamolio je svoje detalje da to prećutkuju.

„Znao sam za to samo zato što mi je Sam rekao, a Sem se zakleo na tajnost“, rekao je Par o svom šefu u usmenoj istoriji iz 2008. Desetog oktobra, tople srede, potpredsednička povorka se brzo zaustavila u Beloj kući gde je Agnju predao pismo o ostavci.

Zatim su se uputili u zgradu saveznog suda u Baltimoru.

Bilo je nešto posle 14 časova. kada je Agnju ušao u tu sudnicu, već punu 50 novinara koji su prisustvovali saslušanju koje je uključivalo napore potpredsednika da primora novinare da otkriju svoje izvore curenja informacija o istrazi Ministarstva pravde.

Agnjuovu ostavku je najavio njegov advokat, a bivši potpredsednik se ekspeditivno izjasnio da nije prijavio 29.500 dolara federalnih poreza 1967.

U zamenu, savezni tužioci su odbili da podnesu daleko ozbiljnije optužbe za mito, iznudu i zaveru. (Ministarstvo pravde je u sudskim dokumentima navelo da je Agnju prihvatio najmanje 87.500 dolara mita u zamenu za izdavanje ugovora bez ponuda. Sudija u Merilendu je kasnije utvrdio da je Agnju primio 147.000 dolara mita u periodu od dve godine).

Državni tužilac Eliot Ričardson je tvrdio da je popustljivost opravdana zbog „istorijske veličine“ Agnjuove ostavke i osude za krivično delo.

Sudija se na kraju složio sa državnim tužiocem, osudivši Agnjua na tri godine uslovne kazne i naloživši mu da plati kaznu od 10.000 dolara.

Saslušanje je bilo nadrealno za Para, koji je jurio svoj deo falsifikatora i prevaranata. Sećao se da je osetio šok i razočaranje u čoveka kome se toliko divio.

Četrdeset minuta kasnije, Par i drugi agenti su se probijali kroz gomilu posmatrača i novinara na putu do kolone. Pre nego što je uspeo da se smesti na suvozačevo sedište, Par je rekao da je čuo kako njegov radio izbija glasom gnevnog nadređenog.

Zvaničnik je zahtevao da zna zašto agencija nije obaveštena da će Agnju podneti ostavku.

Nakon što je saznala iz novinskih izveštaja o Agnjuovom odlasku, agencija je morala da se bori da pronađe agente koji će zaštititi predsednika Predstavničkog doma demokrata Karla Alberta.

„Nešto se moglo dogoditi!“ vikao je nadzornik.

Retrospektivno, Par je rekao da je pogrešio u čuvanju tajne, napisavši da smo „dozvolili da budemo uvučeni, na moguću štetu zaštićenog (Alberta), zemlje i naših karijera.

Dok su se vozili iz zgrade suda, agent je čuo žamor sa zadnjeg sedišta. Pažljivo slušajući, shvatio je da Agnju recituje čuveni Šekspirov monolog: „Ceo svet je pozornica, a svi muškarci i žene samo igrači; imaju svoje izlaze i svoje ulaze.”

Pratite Portal Dnevni Puls na TelegramuFejsbuku, Tviteru, Gab-u i Viberu!

Dnevni Puls/Mediji