Lek prvobitno razvijen za vojnu upotrebu kako bi sprečio krvarenje na bojnom polju mogao bi da pomogne da se spreči da desetine hiljada žena umiru na porođaju širom sveta svake godine.
Nalazi kliničkog ispitivanja druge faze koje su predvodili naučnici sa Londonske škole higijene i tropske medicine otkrili su da se traneksamska kiselina (TXA), lek koji sprečava krvarenje, može bezbedno ubrizgati ženama tokom porođaja.
Do sada je lek morao da se isporučuje intravenozno (IV) kap po kap, nešto što nije praktično u mnogim zemljama sa nižim prihodima.
Svake godine najmanje 70.000 žena umre od krvarenja nakon porođaja, oko četvrtine svih smrtnih slučajeva majki širom sveta.
Profesorka Halima Šakur-Stil sa Londonske škole za higijenu i tropsku medicinu rekla je da je pravovremena pomoć ženama tokom porođaja od suštinskog značaja i da trenutna upotreba IV kapi za lečenje zgrušavanja ne pomaže.
„Lek je efikasan samo ako se daje što je ranije moguće nakon početka krvarenja, a nije dobar nakon tri sata“, rekla je ona.
„Većinu postporođajnih krvarenja dijagnostikuju babice, ali one često nisu obučene da daju lek IV. Imati babice koje bi mogle da daju injekciju napraviće veliku razliku”.
Ponavljajući upotrebu leka na bojnom polju, profesorka Šakur-Stil je dodala: „Takođe predviđamo situaciju u kojoj imate napunjen špric lekom koji policija ili hitna pomoć mogu da primene u hitnim slučajevima.“
Prema rezultatima ispitivanja, objavljenim u četvrtak u British Journal of Obstetrics and Gynecology, to bi trebalo da bude izvodljivo.
U studiji, koja je uključivala 120 žena sa rizikom od postporođajnog krvarenja u Pakistanu i Zambiji, učesnici su primili TXA injekciju, tabletu ili placebo pre nego što je krvarenje počelo.
Iako su i injekcija i tableta smatrani bezbednim za majke i njihove bebe, tableti je trebalo sat vremena da dostigne dovoljno visoku koncentraciju da ima bilo kakav učinak. Ali trebalo je samo 10 minuta putem injekcije, isto kao i IV kap.
Istraživači sada pokreću treću fazu ispitivanja sa 30.000 žena kako bi dodatno testirali efikasnost.
Ako bude uspešan, trebalo bi da otvori put da se injekcije koriste širom sveta u naredne tri godine, rezultat u koji su, s obzirom na prethodne studije, optimistične.
TXA deluje kao „stabilizator ugruška“, što znači da sprečava telo da razbije ugruške kada neko ozbiljno krvari.
Razvijen je za lečenje pacijenata sa traumom, a verziju za injekcije koriste bolničari u Velikoj Britaniji od 2020. nakon što je ispitivanje pokazalo da je efikasna.
„Vojska je prva izrazila interesovanje za injekcioni oblik TXA-a, koji bi vojnici mogli da nose na terenu da bi ga koristili ako su povređeni“, rekla je profesorka Šakur-Stil.
„Napravili smo studiju koja pokazuje da je apsorpcija kod žrtava traume bila veoma dobra ako je date (kao injekciju), a u Velikoj Britaniji je to sada prihvaćeno kao standardni tretman.“
Ako se ispostavi da je to slučaj sa postporođajnim krvarenjem, dodala je, to bi spasilo „desetine hiljada“ života godišnje.
„Put (injekcije) će biti od velike pomoći u Pakistanu“, rekla je profesorka Rizvana Čaudhri, koautor studije sa Univerziteta Šifa Tamer-e-Milat u Pakistanu.
„Kod nekih pacijenata koji imaju obilno postporođajno krvarenje, teško je uspostaviti intravensku liniju, tako da će sve što može smanjiti (teško krvarenje) biti korisno. U nekim slučajevima, to će biti prvi i poslednji izbor.”
Iako je poslednjih decenija došlo do ogromnih koraka u smanjenju smrtnosti majki (procenjeni broj smrtnih slučajeva je pao sa 446.000 u 2020. na oko 290.000 u 2020.), napredak je nedavno zastao, upozorile su UN u februaru.
Ogromna većina slučajeva se dešava u podsaharskoj Africi i južnoj Aziji, a ogroman broj se može sprečiti.
Pored teškog krvarenja, infekcije, komplikacije nakon porođaja, visok krvni pritisak i nebezbedni abortusi su glavne ubice.
„Za milione porodica, čudo porođaja je poremećeno tragedijom smrti majki“, rekla je Ketrin Rasel, izvršna direktorka Unicefa, kada je izašao najnoviji izveštaj.
„Nijedna majka ne bi trebalo da se plaši za svoj život dok donosi bebu na svet, posebno kada postoje znanje i alati za lečenje uobičajenih komplikacija.“
Pored pravljenja lekova kao što je TXA, koji smanjuje rizik od krvarenja žene do smrti za 30 odsto ako se isporuči u roku od tri sata, profesorka Šakur-Stil je rekla da je potrebno više rada da bi bio dostupan svuda.
Pročitajte još:
- Severna Koreja pohvalila se još jednim testiranjem podvodnog nuklearnog drona
- Moderna najavljuje nove vakcine protiv raka i srčanih bolesti
- Koko pas alkoholičar prvi je svoje vrste koji se leči od zavisnosti
„Na tome zaista moramo da radimo, jer ne samo da će to spasiti mladiće od saobraćajnih nesreća i smrti, od svih vrsta trauma, već će spasiti i živote mladih majki“, rekla je ona.
„U Velikoj Britaniji tretman košta oko 1 funtu, ali u zemljama uključujući Nigeriju je skuplji zbog posrednika i distributera. To je generički lek i jeftin je za administraciju, nema razloga da bude skup.”
Ali profesorka Šakur-Stil je dodala da je „jedina najveća“ intervencija za smanjenje broja žena koje umiru na porođaju dijagnosticiranje i lečenje anemije.
„Anemija je veoma rasprostranjena širom podsaharske Afrike i jugoistočne Azije, i mnogo vremena kada žena dođe na porođaj, toliko je oslabljena anemijom da infekcija ili krvarenje… mogu imati zaista štetan uticaj“, rekla je ona.
„Dakle, kritično je osigurati da TXA bude lako i široko dostupan“, ali to nije jedina intervencija potrebna za spasavanje života.
Pratite Portal Dnevni Puls na Telegramu, Fejsbuku, Tviteru, Gab-u i Viberu!
Dnevni Puls/Mediji