Nemačka velikim koracima ide ka „obnovljivim izvorima energije“ i zakonom postepeno ukida grejanje na naftu i gas.
Nemačka vlada danas je odobrila zakon kojim se od sledeće godine nalaže da svi novi sistemi grejanja, koji se instaliraju u novim i starim zgradama, moraju da koriste 65 odsto energije iz obnovljivih izvora.
Ovaj zakon je u skladu sa ambicijom Nemačke da postane klimatski neutralna zemlja do 2045. godine, ali kritičari reforme se boje da će ova tranzicija biti skupa za siromašnija domaćinstva, prenosi Rojters.
Domaćinstva će kao alternativu fosilnim gorivima moći da koriste toplotne pumpe koje koriste struju iz obnovljivih izvora, sisteme daljinskog grejanja, grejanje na struju ili na solarnu energiju.
Plan izaziva neslaganja u vladajućoj koaliciji, a protiv njega je i većina nemačke javnosti, navodi agencija.
Pročitajte više:
- Isporuka municije iz Južne Koreje za Ukrajinu – Sukob sve više poprima globalni karakter
- Francuska podmornica ispalila nuklearnu balističku raketu dometa 10 000 km
- Novozelandsko takmičenje u ubijanju mačaka za decu otkazano nakon osuda
Nemačka istraživačka agencija Forsa je navela da se oko 78 odsto Nemaca protivi ovoj tranziciji, dok oko 62 odsto ispitanika smatra da će računi za energiju porasti nakon donošenja ovog zakona.
Skoro polovina nemačkih domaćinstava se greje na prirodni gas, dok skaro četvrtina koristi grejanje na naftu.
Usvajanje ovog zakona bi značilo da Nemačka mora u narednih 20 godina da zatvori više od 90 odsto svoje mreže gasovoda, koja je duga 500.000 kilometara, prenosi britanska agencija. Ako Nemačka ukine grejanje na naftu i gas, pravo pitanje je kako će siromašniji slojevi stanovništva pregurati zimski period, jer će ovakva tranzicija sigurno poskupeti grejanje.
Pratite Portal Dnevni Puls na Telegramu, Fejsbuku, Tviteru, Gab-u i Viberu!
Dnevni Puls/B92