SAD priprema evakuaciju svojih državljana sa Tajvana

Vlada SAD priprema planove za evakuaciju američkih državljana koji žive na Tajvanu.

Plan je razvijan najamnje šest meseci unazad i „zahuktalo se u poslednja dva meseca ili tako nešto“, rekao je visoki američki predstavnik, obaveštajni zvaničnik koji je govorio pod uslovom anonimnosti jer nije bio ovlašćen da razgovara o planiranju.

Zvaničnik je rekao da je „povećan nivo napetosti“ pokrenuo pripreme. „Nije ništa što ne biste pročitali u vestima“, rekao je on. „Snage se povećavaju. Kina se slaže sa Rusijom po pitanju Ukrajine“.

Izvor upoznat sa ovim pitanjem naveo je rusku invaziju na Ukrajinu u februaru 2022. kao podsticaj za planiranje. „Ukrajina je preispitala šta su planovi“, rekao je on.

Vlada SAD nije javno raspravljala o pripremama. Stejt department je odbio zahtev za komentar. Dok je portparol Pentagona potpukovnik Martin Majners odbio da direktno komentariše planiranje, rekao je: „Nevidimo da je sukob u Tajvanskom moreuzu neminovan ili neizbežan“.

Proces planiranja je prećutan jer je to osetljiva tema za tajvansku vladu, rekao je jedan izvor. Uopšteno govoreći, jedan bivši zvaničnik Stejt departmenta je rekao: „Čak i razgovor o (planu evakuacije) pokreće ljude da misle da se nešto možda dešava čak i ako je to samo mudro planiranje.

Od 2019. godine, više od 80.000 Amerikanaca bilo je na Tajvanu, koji se poslednjih godina suočava sa sve većim pretnjama kineske vojske i kineskog rukovodstva. Neki U.S. zvaničnici su rekli da bi do invazije moglo doći u narednim godinama, dok drugi zvaničnici i stručnjaci sumnjaju da će kineska vlada pribeći sili u svom dugogodišnjem obećanju da će se „ponovno ujediniti“ sa Tajvanom.

Planiranje evakuacije sa Tajvana je „veoma razborita stvar“, rekao je Mark Cancian, viši savetnik u Centru za strateške i međunarodne studije koji je vodio tajvanske ratne igre i bio uključen u evakuaciju Amerikanaca iz Sajgona 1975. Ali dodao je da su to samo planovi za vanredne situacije. „Činjenica je da ako to SAD rade ne znači da očekuju da će biti rata. To je samo izjava da bi moglo doći do rata.”

Izazov u ​​izvlačenju i spremanje ljudi za evakuaciju

Detalji i planovi SAD se i dalje razrađuju, rekli su izvori za Mesindzer, uključujući i to gde su SAD građani bi mogli biti evakuisani ako bi se smatralo neophodnim.

Svi su se složili: Svaka evakuacija sa Tajvana predstavljala bi višestruke izazove.

„Geografija Tajvana je veliki faktor“, rekao je jedan izvor, dodajući da često postoji samo jedna glavna ruta između bilo koje dve tačke i da bi mnogi tuneli na planinskom ostrvu mogli da postanu granične tačke. Ako bi bila naređena evakuacija, verovatno bi stotine hiljada drugih stranaca na Tajvanu i tajvanskih državljana takođe bili na tim putevima.

Opšte smernice Stejt departmenta pozivaju građane u inostranstvu da koriste komercijalni prevoz za odlazak pre krize, ali to nije uvek moguće, a svakako ne u slučaju iznenadnog napada. „Kada počne pucnjava, to je veoma, veoma teško“, rekao je Cancian i kao primer ukazao na izazov održavanja bezbednih koridora za evakuaciju i humanitarnu pomoć u Ukrajini.

Na Tajvanu, glavni aerodromi su na zapadnoj obali ostrva okrenutoj prema Kini i mogli bi biti napadnuti u slučaju invazije. Iznajmljena plovila mogu biti poslata umesto komercijalnih aviona, ali opet, rat bi tu opciju učinio teškom ako ne i nemogućem.

U nekim od najmučnijih evakuacija u SAD istoriji, Sajgon 1975. ili Kabul 2021. – SAD Vojska je angažovana da pomogne kao poslednje sredstvo. Na Tajvanu, trenutno SAD prisustvo je ograničeno na oko 200 vojnika, u odnosu na samo 30 prošle godine – pa čak i to prisustvo predstavlja izvor napetosti sa Kinom.

Planiranje najgoreg

Pod SAD politikom, ambasade širom sveta su zadužene da formulišu planove za hitne slučajeve za osoblje ambasada i američke građane, dok se detaljnije operativno planiranje evakuacije sprovodi u saradnji sa Ministarstvom odbrane.

Džon Meklaflin, bivši vršilac dužnosti direktora CIA-e i praktikant na Školi za međunarodne studije Džons Hopkins, rekao je da je osnovni, ali kritičan korak za planiranje evakuacije na Tajvanu identifikacija i lociranje američkih građana na ostrvu.

„Jedna stvar koju bi mogli da urade, a ja bih uradio, jeste da ću pronaći način da kažem Amerikancima da se registruju u ovoj bazi podataka“, rekao je Meklaflin, misleći na registar Stejt departmenta za američke državljane koji žive u inostranstvu.

Nedavno je Američki institut Tajvana, koji se bavi diplomatskim radom ambasada u odsustvu zvaničnog SAD-a je upravo to radila, ne osvrćući se na geopolitičku situaciju. U februaru je na svojoj veb stranici nakon zemljotresa u Turskoj objavila poruku sa naslovom „Sada se pripremamo za katastrofe“, podsećajući građane da je Tajvan u „regionu sklonom katastrofama“ i ohrabrujući ih da se upišu u registar, spreme torbe” i spreme lične dokumente.

Pročitajte još:

Planeri Stejt departmenta i Ministarstva odbrane takođe su odgovorni za identifikaciju mogućih tačaka susreta, puteva evakuacije i načina tranzita za niz nepredviđenih situacija.

„Sa tačke gledišta nepredviđenih okolnosti“, rekao je Meklaflin, „treba da predvidite koliko će vam aviona trebati, kojom brzinom će morati da budu spremni da uđu i izađu i ko je za to zadužen. A tu je i unutrašnji prevoz, kako odvesti ljude do aerodroma i izaći.“

Druge vlade su već izradile planove za evakuaciju za Tajvan ili su u procesu da to rade, uključujući Indoneziju, koja ima oko 300.000 građana na Tajvanu, najveće strano stanovništvo na ostrvu, koje se sastoji uglavnom od radnika migranata.

Zvaničnici sa Filipina, koji na Tajvanu imaju oko 150.000 građana, takođe su rekli da imaju planove za vanredne situacije. A prošle godine su Japan i Tajvan započeli razgovore o planu evakuacije japanskih državljana.

Pratite Portal Dnevni Puls na TelegramuFejsbuku, Tviteru, Gab-u i Viberu!

Dnevni Puls/Mediji