Novi mehanizmi su pronađeni u borbi protiv falsifikovanja sira parmezana Permiđano ređano.
Sada su njegovi proizvođači pronašli novi način da ga zaštite, a to je čipovanje sira Permiđano ređano.
Čuveni italijanski parmiđano ređano, jedan je od najfalsifikovanijih sireva na svetu.
Čipovi funkcionišu kao dugotrajne oznake za hranu koje se mogu skenirati, ugrađeni su direktno u oznaku QR koda i napravljeni od strane američke kompanije p-Chip Corporation.
Sir, čija se istorija može pratiti sve do srednjeg veka, dobio je status zaštićene oznake porekla (PDO) u EU 1996 i prema tim pravilima parmezanom može da se nazove samo vrsta sira koja se proizvodi na severu Italije, u regijama Parma i Ređo Emilija.
Pored toga, kolutovi sira, koji su u proseku teški 40 kilograma, moraju da sazrevaju najmanje 12 meseci u planinskom području, a stručnjaci ih testiraju dve godine nakon proizvodnje da bi se potvrdili da su tamo sazreli.
Status PDO daje se namirnicama „proizvedenim, prerađenim i pripremljenim u datoj geografskoj oblasti korišćenjem priznatog umeća“, a pored parmezana, dat je francuskom šampanjcu, portugalskom vinu i grčkom kalamata maslinovom ulju.
S obzirom na stroga pravila za dobijanje sertifikata, takvi delikatesi se obično prodaju po višim cenama, što ih čini primamljivim tržištem za falsifikate, a PRC procenjuje da godišnja globalna prodaja falsifikovanog sira dostiže oko dve milijarde dolara.
Sada proizvođači isprobavaju najsavremenije metode autentifikacije – mikrotranspondere veličine zrna soli umetnute u nalepnice koje se nalaze na kori 120.000 kolutova sira.
Čipovanje sira je bezbedno za hranu i malo je verovatno da će se mikročipovi jesti, s obzirom na njihovu lokaciju u tvrdoj koži sira, koja je napravljena od mlečnog proteina kazeina.
Čipovi funkcionišu kao dugotrajne oznake za hranu koje se mogu skenirati i koje omogućavaju potrošačima da prate svoj proizvod tamo odakle je nastao.
Napravljeni od strane američke kompanije p-Chip Corporation, ugrađeni su direktno u oznaku QR koda i funkcionišu kao „mala digitalna sidra za fizičke predmete“, prema kompaniji.
„Nastavljamo da se borimo novim metodama“, rekao je za WSJ Alberto Pekorari iz NR Kine. „Nećemo odustati.“
Novi način praćenja sira nastao je kroz partnerstvo između NR Kine, p-Chip-a i holandsko-francuskih proizvođača marke sira Kaasmerk Matec.
Pročitajte još:
- FIDE – Transrodnim osobama zabranjeno da igraju šah sa ženama
- Jezivo! Novorođenče bacila u bunar
- Zakerberg odustao od tuče sa Maskom u Koloseumu
Uprkos tome što se naplaćuje kao „jedinstveni i neponovljivi sir“, prema NRK-u, prethodna oznaka porekla nije bila dovoljna da se odbrani od nekih falsifikata.
Pod tim sistemom svi kolutovi sira, napravljeni od 550 litara mleka, nosili su kazeinsku ploču, sa jedinstvenim i sekvencijalnim alfanumeričkim kodom. Funkcionišući kao lična karta, šifra je činila prepoznatljivu tačku koja se kreće oko koluta i uključivala je mesec i godinu proizvodnje.
Čipovanje sira je najnovija faza u istoriji sira koji datira više od hiljadu godina od kada su ga osmislili benediktanci i cistercitanski monasi u potrazi za dugotrajnom hranom.
Proizvođači sada veruju da je potrebna nova tehnologija, u vreme kada je izvoz parmezana na međunarodna tržišta u porastu, a nešto manje od polovine prošlogodišnje proizvodnje odlazi izvan granica Italije.
Digitalizacija procesa praćenja osmišljena je da „prenese vrednost našeg proizvoda na globalnom nivou i da ga razlikuje od proizvoda slične popularnosti na tržištu koji ne ispunjavaju naše stroge zahteve za proizvodnju i oblast porekla“, rekao je predsednik NRK Nikola Bertineli…
Pratite Portal Dnevni Puls na Fejsbuku i Viberu!
Dnevni Puls/The Guardian