Највиши немачки суд пресудио је у уторак да антисемитска, средњовековна скулптура може да остане на фасади цркве у источном граду Витенбергу, одбацивши жалбу јеврејског тужиоца који је годинама тврдио да је то увреда за све Јевреје.
„Јуденсау“ или „Јеврејска крмача“ из 13. века на градској цркви приказује карикатуру рабина који подиже реп крмачи и двоје јеврејске деце која сисају крмачу.
Свиње се у јудаизму сматрају нечистим.
У време када политичари упозоравају на растуц́и антисемитизам у Немачкој, ова пресуда подсец́а на широко распрострањено антијеврејско расположење у средњем веку.

Тужилац је годинама водио судску борбу да се уклони овај рељеф, око 4 метра од земље.
Међутим, Савезни суд правде, највиши жалбени суд у земљи, потврдио је одлуке нижих судова којима је случај одбачен, рекавши да није било кршења закона.
Трансформација током година рељефа у споменик који је сведочио о вековним антијеврејским ставовима хришц́анске цркве био је један од начина да се избегне кршење закона, наводи се у саопштењу суда.
У новембру 1988, педесет година након Кристалне ноц́и када је јеврејска имовина запаљена и уништена у нацистичкој Немачкој, црква је поставила бронзану плочу испод рељефа у знак сец́ања на шест милиона Јевреја који су страдали у Холокаусту и информативну таблу.
Резбарење у камену из Витенберга је једна од двадесетак сличних скулптура из средњег века које се још увек налазе на црквама широм Немачке и другде у Европи.
Централни савет Јевреја саопштио је да разуме одлуку суда, али да, по његовом мишљењу, подна плоча и објашњење нису отишли довољно далеко и да црква мора да призна своју кривицу и да осуди свој вековни антијудаизам.
Клевета Јевреја од стране цркве мора једном заувек бити ствар прошлости – рекао је председник Савета Јозеф Шустер.
Витенберг је такође био град у коме је Мартин Лутер 1517. године закуцао своје тезе које оспоравају католицизам на црквеним вратима, што је довело до протестантске реформације у Немачкој.
Пратите нас на друштвеним мрежама Фејсбук и Телеграм