Talibani su ogranak Islamske države ISIS-K proglasili korumpiranom „sektom“ i zabranili Avganistancima kontakt sa njom.
Pozivamo naciju da je pobunjenički fenomen zvan ISIS-K lažna sekta koja širi korupciju u našoj islamskoj zemlji. Zabranjeno je imati bilo kakvu vrstu pomoći ili odnosa sa njima – naveli su talibani u rezoluciji u subotu.
Rezolucija je usledila nakon trodnevne konferencije verskih vođa i starešina u Kabulu, navodi avganistanska državna novinska agencija Bakthar.
ISIS-K (k znači Horasan, naziv istorijskog regiona koji je pokrivao delove modernog Avganistana i Pakistana) deluje u Avganistanu poslednjih nekoliko godina, a talibani su doneli zajedničku odluku da je proglase sektom.
To je ogranak ISIS-a – Islamske države Iraka i Sirije – prema Vilsonovom centru, nestranačkom političkom forumu.
ISIS-K je izvela brojne napade na avganistanske civile i smatra se da je odgovorna za hiljade mrtvih od svog formiranja 2015.
Talibanska rezolucija kaže da Avganistan sledi islamski sistem vladavine i da se „oružano suprotstavljanje ovom sistemu smatra pobunom i korupcijom“.
Dodaje se da je:
.. svaka vrsta suprotstavljanja ovom islamskom vladajućem sistemu, koji je u suprotnosti sa islamskim šerijatom i nacionalnim interesima, korupcija i nezakonito djelovanje.
Veza između ISIS-K i njegove očigledne matične grupe Islamska država nije sasvim jasna. Ovi ogranci dele ideologiju i taktiku, ali dubina njihovog odnosa u pogledu organizacije i komandovanja i kontrole nikada nije u potpunosti utvrđena.
Američki obaveštajni zvaničnici su ranije rekli da članstvo ISIS-K uključuje „mali broj veterana džihadista iz Sirije i drugih stranih terorističkih boraca“. SAD je identifikovao 10 do 15 svojih najviših operativaca u Avganistanu.
Njegovi najraniji članovi uključivali su pakistanske militante koji su se pojavili u avganistanskoj provinciji Nangarhar pre otprilike deceniju. Od kojih su mnogi pobegli iz Pakistana i prebegli iz drugih terorističkih grupa, prema Centru za strateške i međunarodne studije (CSIS).
Analitičari za borbu protiv terorizma prošle godine procenili su njenu snagu na oko 1.500-2.000, ali je taj broj možda i porastao.
U svojoj rezoluciji od subote, talibani su se takođe zakleli na vernost Mavlaviju Haibatulahu Akhundzadi, povučenom vrhovnom vođi grupe, koga su nazivali „vođom naroda“.