Ben Koen uhapšen ispred ministarstva pravde SAD

Aktivisti su se okupili u Vašingtonu da traže oslobađanje zatvorenog Džulijana Asanža.

Biznismen Ben Koen i nekoliko aktivista CodePink-a uhapšeni su u četvrtak ispred Ministarstva pravde SAD, nakon što su zahtevali da se iz britanskog zatvora pusti Džulijan Asanž.

„Ukoliko se stvari ne promene, i ako ih mi ne promenimo, sloboda štampe se diže u dim“, rekao je Koen maloj grupi aktivista okupljenih ispred zgrade Ministarstva pravde, pre nego što je zapalio rekvizit sa natpisom „Povelja o pravima“.

„Nema demokratije bez slobode štampe, jer je štampa jedina stvar koja može da pozove vladu na odgovornost“, dodao je on.

Koen je zahtevao da se sastane sa državnim tužiocem Merikom Garlandom kako bi razgovarali o tekućem zatvaranju Asanža. Nakon što mu je rečeno da nema zakazano, seo je na ulaz u zgradu i odbio da izađe. Zatim ga je uhapsila policija unutrašnje bezbednosti.

Na protestu je bio i bilbord sa citatom Asanža, koji je glasio „Cenzura je za gubitnike“, postavljen na kamion koji je parkiran na ulici ispred DOJ-a.

Asanž se nalazi u zatvoru Belmarš u južnom Londonu od aprila 2019, nakon što mu je Ekvador otkazao azil pod pritiskom SAD. Proveo je skoro sedam godina u ambasadi te latinoameričke zemlje, tražeći utočište od izmišljenih švedskih optužbi koje je nazvao paravan za američki progon.

Nakon njegovog hapšenja, Vašington je otpečatio višegodišnju optužnicu kojom se izdavač Vikiliksa tereti po Zakonu o špijunaži za objavljivanje ratnih dokumenata o Iraku i Avganistanu 2010. godine.

Pročitajte još:

Među objavljenom materijalu bio je i ozloglašeni video-snimak „Kolateralno ubistvo“ na kojem se vidi kako američka vojska ubija civile, kao i drugi poverljivi dokumenti. Ako bude izručen i osuđen, Asanž se suočava sa kaznom od 175 godina zatvora.

Brojni strani lideri, medijske ličnosti, pa čak i istaknuti članovi vladajućih demokrata pozvali su američkog predsednika Džoa Bajdena da odustane od optužbi protiv Asanža, za sada bezuspešno.

Koen i njegov poslovni partner Džeri Grinfild su 1978. osnovali Ben & Jerry’s Ice Cream, sa socijalnom pravdom kao jednom od ključnih vrednosti kompanije.

Dao je ostavku na mesto generalnog direktora 1996. godine, ali je ostao u upravnom odboru nakon što je kompanija prodata multinacionalnoj kompaniji Unilever 2000.

Koen je takođe nastavio sa društvenim aktivizmom, donirajući demokratama i podržavajući različite progresivne ciljeve u SAD i inostranstvu.

Pratite Portal Dnevni Puls na TelegramuFejsbuku, Tviteru, Gab-u i Viberu!

Dnevni Puls/Mediji