Бил Гејтс, велики познавалац заразних болести, још већи филантроп и један од најбогатијих људи на планети, у најновијем презентовању његовог личног мишљења, јер он ипак зна најбоље о вирусима.
Гејтс је у најновијим изливима мудрости, током самита ТИМЕ 100 у Њујорку, у уторак, образложио своје мишљење колико смо имали среће са ковидом и стопом смртности самог вируса.
Цена пандемије је запањујуц́а, како у погледу људских живота, тако и у погледу економске активности.
Али Бил Гејтс верује да је човечанство срец́но што вирус није био још разорнији.
Морам да кажем, с обзиром на број жртава ове пандемије, 20 милиона мртвих широм света, милион у САД, и могло је бити много фатално. Управо смо имали срец́е да је стопа смртности по случају била око 0,2% – рекао је Гејтс новинарки Тајма током самита ТИМЕ 100.
Док је званични глобални број умрлих од ковида око 6,3 милиона, стручњаци процењују да је стварни број умрлих много вец́и. У мају је Светска здравствена организација проценила да је било око 14,9 милиона вишка смртних случајева повезаних са пандемијом 2020. и 2021. године.
Гејтс је упозорио да не треба рачунати на сличну срец́у током следец́е глобалне пандемије.
С обзиром на то колико је пандемија ковида дестабилизовала свет, ако се појави још један вирус са сличном вирулентношц́у, али са много вец́ом стопом смртности – рецимо, 5% – то би могао бити „крај друштва“ – рекао је Гејтс.
Шансе за још једну пандемију у наредних 20 година, било природне или намерне, рекао бих, су преко 50 одсто – рекао је он.
Такво упозорење је посебно узнемирујуц́е.
Иако Гејтс није био стидљив да подиже узбуну када је свет у опасности, као на пример, 2015. године, када је упозорио да свет није спреман за избијање вируса. У ствари, он је више пута тврдио да пандемије нису неизбежне.
Велики филантроп се залаже за побољшање технологија, укључујуц́и вакцине, терапије и дијагностику; изградња здравствених система; и побољшање глобалног прац́ења болести.
У интервјуу за ТИМЕ, Гејтс је нагласио да су ове промене неопходне и у богатим и у сиромашним земљама. Како би се обезбедило да научници свуда имају ресурсе који су им потребни да подигну црвене заставе о растуц́им епидемијама. Те да их ставе под контролу у року од само 100 дана.
Како би побољшао глобално прац́ење болести, Гејтс се залаже за стварање, како он назива, тима за „Глобални одговор на епидемију и мобилизацију“. Који би се састојао од 3.000 стручњака за заразне болести и којим би управљала Светска здравствена организација.
Између осталих активности, група би помогла у вођењу вежби о избијању болести у земљама како би се тестирала њихова спремност.
Финансирање таквог тима коштало би отприлике милијарду долара годишње – рекао је Гејтс.
Али, како он каже – приметио је, с обзиром на друштвену цену ковида, то је јефтинији начин да се заустави још једна пандемија.
Пратите нас на друштвеним мрежама Фејсбук и Телеграм